Opozice se předčasných voleb nebojí. Lidovci se připravují, TOP 09 vyhlíží koalici
Vládní krize
Vládní krize okolo ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) oživila možnost předčasných voleb. Právě sociální demokraté s návrhem dřívějších voleb přišli poté, co prezident Miloš Zeman už přes měsíc odmítá odvolat ministra kultury. Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve s předčasnými volbami souhlasil, později se však mírnil, když uvedl, že by nejprve jednal o rekonstrukci vlády s opozicí. Některé opoziční strany se předčasných voleb i přes nepříznivé výsledky průzkumů z poslední doby nebojí. Některé strany navíc spřádají plány na společnou koalici, která by dle nich měla porazit hnutí Andreje Babiše.
Trpělivost se současnou situací došla předsedovi sociální demokracie Janu Hamáčkovi, podle kterého by byly předčasné volby řešením, pokud by prezident Miloš Zeman neodvolal Antonína Staňka z funkce ministra kultury. Podle Andreje Babiše by odchod sociální demokracie z vlády znamenalo vyhlášení předčasných voleb, kterému však předchází rozpuštění sněmovny. Na tu by potřebovala sociální demokracie souhlas třípětinové většiny, tedy 120 poslanců.
Prezident Miloš Zeman už dříve možnost předčasných voleb připustil. Po červnové demonstraci na Letné uvedl, že by je vyhlásil v případě, že by Andrej Babiš nevydržel tlak protestů. „Až dosud jsem radil Andreji Babišovi, aby se choval jako já v roce 1999, kdy proti mně a Václavu Klausovi demonstrovalo asi padesát tisíc lidí pod heslem: Děkujeme, odejděte! A já jsem říkal: Děkuji, neodejdu! Nu, a tím to skončilo, protože demonstrace skončily a neopakovaly se. Pokud by Andrej Babiš ztratil nervy – a pouze tehdy, když by je ztratil – tak v tom případě jsou předčasné volby řešením,“ uvedl Miloš Zeman v rozhovoru pro iDnes.cz.
Opozice se shoduje, že předčasné volby jsou jedním z řešení nynější krize. Poslední tři červnové průzkumy STEM, Median a Kantar CZ však ukazují, že strany STAN, TOP 09 a KDU-ČSL balancují na pětiprocentní hranici pro přijetí do sněmovny. Představitelé těchto politických subjektů se však vypsání dřívějších voleb nebrání.
Výborný: Již jsme zahájili přípravné kroky
„Pokud bude tato zoufalá situace politické nestability pokračovat, prezident nebude respektovat ústavu a premiér jako vítěz nebude schopen disponovat vládní většinou, mohou být řešením předčasné volby. KDU-ČSL by v takovém případě podpořila rozpuštění sněmovny. Bude dobré rozdat karty znova. Zdůrazňuji ale, že tato situace je selháním politiků, v tomto případě jednoznačně Andreje Babiše. On vyhrál volby a pokud nedokáže se 78 poslanci vyjednat vládní většinu, svědčí to o jeho neschopnosti. Předčasných voleb se lidovci neobávají a již jsme zahájili kroky k případné přípravě na ně,“ řekl pro Echo24 předseda lidovců Marek Výborný.
Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil se stejně jako Výborný voleb neobává. Podle něj jsou průzkumy nepřesné, podobně jako tomu bylo u posledních dvou voleb. „Poslední dvoje volby ukázaly, že voliči očekávají spolupráci. Průzkumy v evropských volbách nám nejprve přisuzovaly čtyři procenta a později sedm až osm maximálně. Výsledkem jsou tři mandáty, tedy stejně tolik, co získali Piráti. Ti v průzkumech byli favorizováni,“ řekl pro Echo24 Jiří Pospíšil.
Pospíšil by chtěl spolupráci s ODS
Dodal, že v případě voleb by se měla uspořádat společná koalice středopravicových stran. „Preferoval bych spolupráci s ODS, ale nevím, jestli je to možné. Spíše vidím reálnou variantu v koalici s hnutím STAN a dalšími regionálními stranami. Tedy podobný model jako v evropských volbách. Strany se musí domluvit, protože cílem není se pouze dostat do sněmovny. Musíte mít reálnou sílu,“ řekl Pospíšil.
Podle ústavy se konají do šedesáti dnů od rozpuštění Poslanecké sněmovny. S rozpuštěním dolní parlamentní komory přitom musí souhlasit třípětinová většina, tedy aspoň 120 poslanců. Sněmovnu rozpouští prezident, ústava podobně jako u odvolávání členů vlády doslovně neříká, jakou na to má časovou lhůtu.
Preference z posledních průzkumů rostou nejsilnější opoziční straně ODS, která se tak předčasných voleb neobává. „Považujeme je za jedno z možných řešení současné politické krize, do které zemi zatáhl Miloš Zeman a Andrej Babiš. Současná vláda je slabá, nedělá žádné reformní kroky, pouze bezhlavě rozhazuje peníze. Je to špatná vláda, která je navíc ochromená problémy premiéra. Pokud padne, nebude to žádná škoda,“ řekl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.
Naopak průzkumy agentur předpokládají sestupnou tendenci v preferencích strany SPD Tomia Okamury. Podle modelu Kantar CZ přetáhla některé voliče Trikolóra založená bývalým poslancem ODS Václavem Klausem mladším. Jeho nové hnutí získalo v posledním průzkumu tři procenta.
SPD se předčasným volbám brání a nabízí se, že může vystřídat sociální demokracii ve vládě. „Problém vytváří hlavně ČSSD a média. Jejich snem jsou předčasné volby, po kterých už nebude ČSSD parlamentní stranou, stejně tak další partaje, co se pohybovaly okolo pěti procent v minulých parlamentních volbách. Další vyhozená miliarda z peněz daňových poplatníků. SPD byla vždy státotvorná a preferuje stabilní vládu odborníků, což se sociální demokracií nelze. Vše je na panu prezidentovi a premiérovi. Předčasné volby zatím nejsou na stole, ať už si to přeje kdokoliv,“ řekl pro Echo24 poslance Radek Koten (SPD).
Babišovo hnutí ztrácí
Proti předčasným volbám se v poslední době vyslovil i premiér Andrej Babiš, který dříve s touto možností souhlasil. Vládní hnutí totiž po sérii demonstrací na Václavském náměstí a na Letné oslabuje u potenciálních voličů. Agentura Kantar CZ uvedla, že by pro Babišovo hnutí hlasovalo okolo 25 procent voličů. Vládní uskupení tak přišlo za tři měsíce o téměř čtvrtinu svých voličů, kteří přecházejí k ODS a Pirátům.
Přesto někteří členové ANO s předčasnými volbami souhlasí. „Všichni to vidíme, nikdo to neřekne nahlas. Tak já začnu. Sněmovna neustále něco odkládá, protože místo toho řeší jednu krizi za druhou. Novely musejí čekat, až se projedná „velká” politika a skončí obstrukce. Tohle nemá cenu. Řešením jsou předčasné volby. Pojďme do nich,“ vyzýval poslanec hnutí ANO Patrik Nacher.
Objevují se také spekulace, že pokud by prezident Miloš Zeman vyhlásil předčasné volby, mohl by jmenovat svou úřednickou vládu. Podobný postup zvolil v roce 2013, kdy do předčasných vedl zemi v roli premiéra Jiří Rusnok.