Kolegové padlých vojáků se poprali v klubu. Jeden napadl policistu, může dostat několik let
Dohra po smrti českých vojáků
Vojenská policie v říjnu řešila konflikt, při němž se v hudebním klubu v Sezimově Ústí poprali kolegové českých vojáků zabitých v Afghánistánu během srpnové mise. Potyčku měl rozdmýchat jeden z návštěvníků podniku, který podle zprávy serveru Lidovky.cz údajně nevybíravě hovořil o zesnulé trojici, když ji označil za žoldáky. Jeden z vojáků se měl také vrhnout na jednoho z přivolaných policistů. Tento incident prošetřuje vojenská policie jako násilí na úřední osobě, za něž může hrozit v extrémním případě až dvanáct let vězení.
Do hudebního klubu Apollo v Sezimově Ústí měli vojáci, kteří se pár dní předtím vrátili z mise právě v Afghánistánu, vyrazit, aby si nad sklenicí připomněli památku zabitých spolubojovníků. Vyprovokovalo je údajně prohlášení jednoho z hostí, který vojáky vyzval, aby se vrátili do Afghánistánu.
Následnou šarvátku ostraha klubu nedokázala utlumit, a tak na místo museli dorazit strážníci i státní policisté. A jednoho z nich měl zmíněný voják napadnout. Policie jej zadržela, vyslechla a předala vojenskému odboru. „Je v souladu s trestním řádem zahájeno trestní řízení pro podezření ze zahájení trestného činu násilí proti úřední osobě,“ sdělila deníku Echo24 mluvčí vojenské policie Nikola Hájková.
Do dalších podrobností se však pouštět nechtěla. „Podle toho, jak to vyšetřování proběhne a co se zjistí a odhalí, tak podle toho potom budou stanoveny sankce,“ uvedla mluvčí. Podle zákonu může ten, kdo se násilí proti úřední osobě dopustí, strávit za mřížemi až čtyři roky. V závislosti na vážnosti újmy nebo velikosti škody se postih může zvyšovat až na šest nebo až na dvanáct let. Jestli napadený policista utrpěl nějaká zranění, není aktuálně známé.
Podle Lidovky.cz vojáci z klubu působili v Táboře v rámci 42. mechanizovaného praporu, k němuž patřili i Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kteří v srpnu zesnuli při útoku sebevražedného atentátníka v okolí afgánské základny Bagrám. V říjnu zahynul i vojenský kynolog Tomáš Procházka, a to na základně Šindánd v provincii Herát, když afghánský voják zahájil střelbu na projíždějící české vozidlo. Zraněni zároveň byli dva příslušníci českých speciálních sil.