Pohrdají ministerstva Senátem? K jednání o Babišových auditech je zván i šéf NKÚ
Senátní komise k auditům
Příštího jednání senátní komise k vyhodnocení auditů Evropské komise (EK) se má účastnit i předseda Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miroslav Kala. Pozve ho tam předseda komise Zdeněk Nytra (ODS). Senátní komise, která se ve čtvrtek sešla teprve podruhé, se znovu vyhranila proti tomu, že ministerstva jí neposkytla dva návrhy auditních zpráv týkajících se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a nevyslala jednání komise své zástupce – s výjimkou jednoho. Argumentaci ministerstev, kterou neposkytnutí dokumentů vysvětlují, senátoři odmítají.
„Chceme se zabývat konkrétními věcmi, které jsou v první předběžné auditní zprávě, přestože ji máme v neoficiální podobě. Dohodli jsme se, že se budeme zabývat jak případným střetem zájmů pana premiéra, tak jednotlivými dotačními programy,“ řekl senátor Nytra. S šéfem kontrolního úřadu Kalou chce řešit jednak to, co už NKÚ dosud kontroloval, ale také některé záležitosti, které by úřad mohl dodat do kontrolního plánu buď ještě pro letošní rok, nebo pro rok příští.
Resorty zemědělství, financí, průmyslu a pro místní rozvoj odmítla senátní komisi návrhy auditních zpráv poskytnout, média zveřejnila pouze jeden. Ministerstva se odvolávají na to, že na základě nařízení EK předběžné audity vydat nemohou. Nytra s tím i na základě stanoviska vedoucího oddělení pro EU Kanceláře Senátu Jana Grince, který byl na čtvrtečním jednání přítomen, nesouhlasí.
„Tam jsme v pozici dvou právních názorů. Proto jsem oslovil i přímo Evropskou komisi s žádostí, aby dala souhlas k poskytnutí dokumentů. Nedomnívám se, že my jako komise jsme třetí osoba a že se jedná o zveřejnění,“ uvedl. Doufá v to, že odpověď od EK obdrží do příštího jednání komise, to bude v půlce srpna.
Podobně hovořil i senátor za Piráty a člen komise Lukáš Wagenknecht. Podle něj jsou senátoři spoluzodpovědní při kontrole i čerpání evropských fondů a jako takoví nejsou žádnou třetí stranou, již by ministerstva návrhy zpráv vydat neměla. Kritizoval i to, že tři ze čtyř oslovených ministerstev odmítla vyslat své stálé zástupce do senátní komise. Vzhledem k tomu, že dokumenty jsou neveřejné, resorty prý nevidí důvod, proč by se jejich zástupci měli zúčastnit její práce. „Za ministerstvo zemědělství delegovaný zástupce byl, ale vzhledem k tomu, že jsme museli zkrátit zasedání komise, jsem jeho účast (na čtvrtečním jednání) odvolal,“ řekl Zdeněk Nytra.
Už ve středu za pohrdání Senátem označila horní komora přístup vlády kvůli tomu, že mu ministerstva odmítla poskytnout návrhy auditních zpráv EK, které se týkají premiéra Babiše a unijních dotací pro holding Agrofert.
Jednat bude komise do ledna
Komise má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy. „Měli bychom konstatovat, jak na tom ty dva audity ve skutečnosti jsou. To znamená, zda je pravda na straně auditorů, nebo na straně ministrů, kteří auditní zprávy téměř roztrhali, jsme tu v pozici kontrolního orgánu,“ uvedl ve čtvrtek Nytra.
Babiš je podle návrhu auditní zprávy, kterou zveřejnila média, kvůli vyplácení dotací ve střetu zájmů, má stále vliv na svou bývalou firmu Agrofert a jako premiér také na použití peněz EU. Premiér to opakovaně odmítá, návrh auditu nepovažuje za seriózní.