„Rozpadne se Visegrád? Ve V4 pozoruji propast“
ANDRÁS INOTAI O ORBÁNOVI A JEHO STRANĚ
Většina maďarské opozice a odporu vůči vládě Fideszu a speciálně vůči Viktoru Orbánovi se soustřeďuje v Budapešti. Profesor András Inotai je typický zástupce této skupiny. Ve své dlouhé kariéře byl coby expert po nějakou dobu spjat s postkomunisty a pracoval na přijetí do EU, současně má bohaté akademické kontakty do zahraničí, kde opozice vůči Orbánovi neustále hledá oporu.
Bezprostředně před rozhovorem přišla zpráva, že koalice Fideszu a malé křesťanskodemokratické strany získala ještě jedno křeslo započítáním lístků od Maďarů ze sousedních zemí. Pro Inotaie důvod k emotivnímu soudu, že to je velká ostuda Orbánova režimu.
Proč je to ostuda?
Protože není Maďar v zahraničí jako Maďar v zahraničí. Například v Británii žije 100 tisíc maďarských expatů a tato vláda pro ně napříč celou Británií zřídila tři volební místnosti. Pro srovnání: Bulharů je v Británii 205 tisíc a mohou volit na 62 místech. Drtivá většina z 500 tisíc Maďarů, kteří pracují na Západě, je proti Orbánovi. Ale volit jich pak nejde ani 15 procent. A teď si to porovnejte s maďarskými menšinami v okolních zemích. V Rumunsku, Srbsku, na Ukrajině – nikoli na Slovensku, slovenská vláda to zcela správně nedovoluje – mohou menšinoví Maďaři na rozdíl od expatů na Západě volit korespondenčně. Z Rumunska přišlo letos 220 tisíc hlasů v obálce, samozřejmě bez patřičné kontroly, a 95 procent z nich pro Fidesz. Dohromady hlasy od maďarských menšin daly Orbánovi jeden mandát navíc. Řeknete: Ve 199členném parlamentu to nehraje roli. Hraje, kvůli ústavní většině. Teď je vláda těsně nad ní. Je to ovšem i hezký příklad jejich nestydatosti. Etničtí Maďaři za hranicemi u nás smějí hlasovat, zatímco maďarští občané na Západě, jejichž vazba na Maďarsko je mnohem silnější, lidé, kteří se většinou chtějí po čase vrátit domů, těm se hlasování ztěžuje, jak jen to jde.
Volební systém je jedna z věcí, které se Orbánovi v zahraničí hodně vytýkají.
Vytýkají se mu málo. Volební systém je jedna z našich nejkřiklavějších lží. Začali ho ve svůj prospěch předělávat před deseti lety a já se jenom můžu ptát, proč EU dávno toto výrazné narušení vlády práva neodhalila. Podívejte, pro Fidesz teď hlasovalo 2,7 milionu Maďarů. Dostali 53 procent při 70procentní účasti. Pět milionů oprávněných voličů hlasovalo proti nim, nebo pro ně aspoň nešlo hlasovat. Jak mohou dostat dvoutřetinovou většinu? Tohle je horší než korupce, zpronevěra peněz, horší než předělávání justice k obrazu svému. Machinace s volebním systémem považuji za naprosto zásadní porušení základních evropských pravidel. Další problém je ten, že volební okrsky byly několikrát překreslené tak, aby to vyhovovalo konzervativcům. Konečně speciálně u těchto voleb si velké množství voličů zařizovalo volební průkazy, aby mohli volit jinde než v místě svého bydliště. Proč? Že by tolik lidí mělo naléhavé změny ve svém programu? Ne, byl to samozřejmě organizovaný manévr, jak v nejistých okrscích pojistit vítězství vládního tábora.
Hrála podle vás v Orbánově úspěchu podstatnější roli vládní média?
Určitě. Na venkově opoziční noviny často ani neseženete. Lokální tisk je provládní. Na venkově dokonce ani nechytíte některé televize, jen tu veřejnoprávní.
Celý rozhovor si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.