Na tvrdý brexit by mohli doplatit čeští astmatici. Odchod z EU může ztížit obchod s léky

Brexit a dostupnost britských léků

Na tvrdý brexit by mohli doplatit čeští astmatici. Odchod z EU může ztížit obchod s lékyNOVÉ 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Stát řeší, jak do Česka dostat všechny potřebné léky z Velké Británie i v případě tvrdého brexitu. Pokud by se britští výrobci těchto léků nepřeregistrovali, mohlo by v Česku chybět až 51 nenahraditelných léčivých přípravků. Mezi nimi antiinfektiva, anestetika, cytostatika a antiastmatika. Česko ale s výrobci komunikuje a připomíná jim, aby pokračování dodávek léků zajistili.

Asi 20 britských výrobců léků se musí v ČR kvůli brexitu do 29. března přeregistrovat. Někteří to ještě neudělali, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je proto vyzývá dopisem. Všichni výrobci totiž musí získat rozhodnutí o registraci v zemi, do které chtějí své léky prodávat.

V Česku je registruje právě SÚKL. „Budeme doufat, že to všechno stihnou, protože jinak máme problém celá Evropa, protože Velká Británie se v tu chvíli stane třetí zemí, jako je Čína nebo Indie,“ uvedla ředitelka SÚKLu Irena Storová.

Podle ní to může skončit až nedostupností některých léků pro pacienty. Léky od výrobců z EU totiž mají společné a méně přísné podmínky pro prodej uvnitř unie než léky z jiných zemí. Zároveň se také mohou volně převážet a přeprodávat mezi zeměmi schengenského prostoru.

Nenahraditelných léčivých přípravků z Velké Británie našel ústav 51, mezi nimi antiinfektiva, anestetika, cytostatika a antiastmatika. Jejich výrobce už SÚKL kontaktuje. „V současné chvíli jsme identifikovali 51 nenahraditelných léčivých přípravků. Převedeno na držitele rozhodnutí o registraci, jedná se o 20 držitelů, které aktivně v tuto chvíli oslovujeme se žádostí o zajištění pokračování dodávek,“ uvedla za SÚKL mluvčí Barbora Peterová. „Tedy připomeneme nutnost předložení žádostí o převod registrace nebo příslušnou změnu registrace co nejdříve, nebo alespoň tak, aby bylo možno jí s ohledem na zákonné lhůty včas schválit,“ dodala Peterová. Řada z oslovených už reagovala.

Tvrdý brexit může zkomplikovat obchod s léky, varovala celní firma

Odchod Velké Británie z EU bez dohody může výrazně zpomalit dopravu léků mezi Evropskou unií a Británií. Farmaceutickým firmám by tzv. tvrdý brexit přinesl vážné logistické i obchodní komplikace a znemožnil by plynulý a oboustranný obchod. Upozornila na to v půlce ledna společnost Gerlach, která je v Česku největší poskytovatel celních služeb pro dovozce i exportéry. Zboží by nebylo možné dovážet ani vyvážet bez nově vydaných registrací a povolení k distribuci, dodala firma.

„Největší problém spatřuji v tom, že bude nutné velmi rychle opatřit nové certifikáty a registrace léků, což firmy nemusí do března stihnout. Celníci budou tyto dokumenty vyžadovat a bez patřičných povolení zůstane zboží v celním skladu, i když se fyzicky dostane přes hranice. To může přispět k významnému zpomalení či omezení proudu dovážených i vyvážených léků,“ uvedl generální ředitel společnosti Gerlach Luděk Procházka.

Měsíčně putují oběma směry desítky milionů balení léků. Léky na hranicích EU a Velké Británie budou v případě tvrdého brexitu podléhat stejným pravidlům, jaká platí pro takzvané třetí země.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Mayová chce od poslanců více času na jednání s unijními politiky, většina Britů je pro odklad brexitu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články