Pro zastavení profesionálního sportu nejsou důvody. Přiznává to i Prymula
KONEC SPORTU
Ministr zdravotnictví Roman Prymula ze dne na den zastavil řadu odvětví a omezil celou řadu aktivit kvůli obavy z koronavirové nákazy. Zastavení profesionálního sportu se nevyhnulo ani fotbalistům z profesionálních lig, kteří byli od jara ve speciálním režimu a celé týmy se vždy před odehráním zápasu testovaly. Prymula v pátek přiznal, že k přerušení ligy došlo kvůli tomu, že proto není žádný důvod a jen nechtěl udělat výjimky.
Zastavení profesionálního sportu zvedlo ze židle většinu fotbalových funkcionářů, kteří si na jaře při prvním přerušení vydupali přísné podmínky, za kterých mohou fungovat. Před každým zápasem se tak musí nechat otestovat celý tým spolu s ostatními členy realizačních týmů. Přitom jeden test se pohybuje okolo částky 1700 korun. Pokud je někdo nakažený, nechává se přetestovat další den znovu celý tým.
Některé týmy, například mistrovská Slavia Praha dokonce uzavřela celé mužstvo na pokojích v hotelu. Fotbalisté tak měli před kvalifikací do Ligy mistrů speciální režim, kde s příbuznými a kamarády mohli mluvit maximálně po telefonu a byli zavření v hotelových pokojích.
I kvůli tomu předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda zkritizoval nové nařízení, které vypne fotbal na nejméně 14 dní. „Všichni vnímáme hrozbu významných nárůstů nakažených osob ve společnosti. Rozumíme nutnosti na přechodnou dobu zakázat účast diváků na stadionu. Vlastní omezení konání zápasu ale dle našeho názoru postrádá opodstatnění. Profesionální fotbal v Česku patří mezi nejvíce chráněná prostředí v rámci cele společnosti. Hráči i realizační týmy jsou nepřetržitě testování a dodržují řadu přísných protiepidemiologických opatření. Budeme iniciovat jednání s vládními autoritami, aby svoje stanovisko přehodnotily. Jsme samozřejmě připraveni plně spolupracovat ve všech ohledech na dalším snížení rizika v našem již dnes minimálně rizikovém prostředí,“ řekl Svoboda.
Zároveň také uvedl, že se nedá hovořit o profesionálním fotbale jako o volnočasové aktivitě. „Je třeba si uvědomit, že profesionální sport není v žádném případě volnočasovou aktivitou, ale odvětvím, které v ČR zaměstnává tisíce osob,“ dodal Svoboda.
O komplikacích podrobně referuje i pražská Sparta, podle které fotbal za opatření vydal několik desítek milionů korun, které jsou nyní úplně k ničemu. „Jsme nepříjemně překvapeni. Zejména s ohledem na to, že profesionální fotbal z vlastních zdrojů vydal obrovské finanční prostředky na to, aby se hrálo. Letmým odhadem jde mluvit o desítkách milionů korun, možná i nižších stovkách, které fotbal vydal na to, aby byla zachována kontinuita soutěží,“ řekl mluvčí Sparty Praha Ondřej Kasík.
S ostrým nesouhlasem přišel i šéf Teplic Petr Hynek. „Před volbami se řeklo, že se na 14 dnů jen sníží počet diváků, a teď najednou začnou utahovat šrouby a vyhrožovat. To je šílené. Přitom fotbal má minimum pozitivně testovaných, stálo to už obrovské peníze. A nejen testování. Když jedete na hotel, musejí všichni bydlet odděleně, náklady na cestování jsou také vyšší, dopady jsou obrovské. I když to je složité, se vším jsme souhlasili a všechno plníme, protože fotbal se dělá proto, aby se hrála utkání. A tady to někdo šmahem s ještě nějakou výhrůžkou zavře, to je naprosto neakceptovatelné,“ řekl Hynek pro iDnes.
Sám Prymula na tiskové konferenci uvedl, že se jedná o plošné opatření a není tedy podepřené tvrdými daty. „Protože jinak by se ozvali i jiní a chtěli by také výjimky. Tvrdili by, že i jejich sporty nejsou rizikové. To jsme nechtěli dopustit, a proto jsme přistoupili k plošnému zavření soutěží,“ řekl Prymula k opatřením.