Nejprve kontrola, teprve pak anonymizace dat. Proces sčítání lidu vyvolal otázky
SČÍTÁNÍ 2021
Jak je to s anonymizací dat a ověřování údajů v rámci online sčítání lidu 2021? Odstranění identifikačních informací probíhá až po úvodní kontrole, do té doby se pracuje s neanonymizovanými daty o lidech. Jde o nezbytný krok k propojení údajů na registry, identifikaci a odstranění duplicit, uvedla pro Echo24.cz mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ) Jolana Voldánová. Poté co nejdříve dojde k anonymizaci, vše zároveň probíhá v přísně zabezpečeném prostředí. Co se týče úvodní nedostupnosti formuláře sčítání, ta jde na vrub dodavateli OKsystem. Tomu hrozí pokuta za komplikace, jeho výše se ale bude nejspíše řešit až po ukončení sčítání.
Sčítání začalo před týdnem, od té doby získali statistici údaje od tří milionů lidí z 1,5 milionu elektronických formulářů. Letos probíhá především přes internetový formulář, ten se ale při svém spuštění nevyhnul technickým obtížím. Řadě lidí také vrtalo hlavou, jak probíhá kontrola pravdivosti údajů, když se „vyplněné dotazníky po doručení na ČSÚ okamžitě anonymizují“. Podle Voldánové není ale zmíněné tvrzení o anonymizaci dat, které se šíří sociálními sítěmi, nejpřesnější.
„Pro účely sčítání přebíráme dostupné údaje z registru obyvatel a dalších administrativních zdrojů. Některé údaje z těchto registrů použijeme v průběhu zpracování ke kontrole nebo opravě chybných údajů ve vyplněných dotaznících. Jinými slovy, probíhá tam určitá kontrola logiky. Data z formulářů se anonymizují, jakmile je to možné, tedy po první části zpracování, kde jsou identifikační údaje nezbytné zejména k propojení dat na registry a mezi sebou, k identifikaci a odstranění duplicit a podobně,“ uvedla na pravou míru mluvčí ČSÚ.
V návaznosti na GDPR se veškeré citlivé údaje anonymizují bez prodlení. „Údaje se v neanonymizované podobě uchovávají jen za nezbytným účelem a po nezbytnou dobu. Po celou dobu, kdy jsou data kontrolována a zpracovávána, jsou uložena ve vysoce zabezpečeném prostředí SPCSS. Teprve po anonymizaci se předají či ‚doručí‘ na ČSÚ,“ řekla serveru Echo24.cz k procesu zpracovávání dat Voldánová.
V případě uvedení nepravdivé informace hrozí hříšníkům pokuta až 10 tisíc korun. Pokud někdo odmítne se sečíst a nesplní tak svou zákonnou povinnost, předává úřad oznámení o podezření ze spáchání přestupku příslušnému obecnímu úřadu k vyřešení. Tento postup mu stanovuje zákon. „Porušení povinnosti projednává v prvním stupni obecní úřad obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze pak příslušné městské části,“ dodala na konto nesplněných povinností. Dodala, že úřad nemá přehled ohledně statistik uplatněných sankcí při posledním sčítání v roce 2011.
20 tisíc korun za každých 15 minut nedostupnosti
Nejsou to jen dotazovaní, komu hrozí pokuta. Kvůli prvotnímu výpadku systému sčítání vyvodí úřad důsledky vůči dodavateli, společnosti OKsystem. Podle ředitele ČSÚ Marka Rojíčka má dodavatel ve smlouvě sankci 20 000 korun bez DPH za každých 15 minut nedostupnosti systému. Tu ale bude úřad vymáhat až ve chvíli, kdy skončí celé sčítání. Před uplatněním pokuty je dle smlouvy také potřeba detailní analýza, která má odhalit konkrétní problémy, teprve pak bude výše sankce vyčíslena.
„Součástí všech standardních smluv je ujednání pro případy, kdy dodané plnění neodpovídá představám zadavatele. Tak je tomu i v případě smluv, které uzavírá Český statistický úřad. V této chvíli je pro nás prioritní fungování celého systému, aby se občané mohli elektronicky sečíst,“ doplnila pro redakci Voldánová.
Rojíček byl kvůli problémům po zahájení on-line sčítání „na koberečku“ u předsedy vlády Andreje Babiše (ANO). Podle vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO) po Rojíčkovi během zhruba hodiny, kdy byl on-line přítomen jednání vlády, nikdo z kabinetu nepožadoval rezignaci. I podle šéfa statiků k ní není zásadní důvod. „Nevidím to v této rovině… Je to velká nepříjemnost, za kterou jsme se omluvili. Problémy se stávají. Mou manažerskou odpovědností je dokončit sčítání bez problémů,“ uvedl šéf ČSÚ.
Týden po startu sčítání se objevily další trable – lidé se starými občanskými průkazy se nemohou přihlásit do on-line formuláře. ČSÚ ale až tento pátek požádal o změnu předpisů ke sčítání umožňující vstup do on-line systému se staršími doklady bez strojově čitelných údajů. Reálně se to podle mluvčího ČSÚ Jana Cieslara týká jednotek procent lidí nad 85 let, kteří si za posledních 20 let nevyměnili staré doklady. Úřad slibuje brzkou nápravu. Proč tento nedostatek nezjistil a neřešil ještě před začátkem sčítání, úřad neuvádí, stejně jako kdo nese za chybu zodpovědnost.
Sčítání je povinné pro všechny obyvatele. ČR jich má zhruba 10,7 milionu, cenzus se koná každých deset let, aktuálně potrvá do 11. května. Do té doby se údaje dají vyplnit a zaslat přes internet. Od 17. dubna pak bude možné vypisovat i papírové formuláře, které doručí sčítací komisaři. Tiskopisy budou k vyzvednutí ale i na většině pošt.