1 Mše ve věznici

Papež na Zelený čtvrtek umyl nohy 12 vězňům. Dříve ho kritizovali za týž rituál u muslimů

, NOVÉ

Témata: , ,

Papež František na Zelený čtvrtek ve Svatopetrské bazilice odsloužil mši spojenou se svěcením olejů, kterou v křesťanské liturgii začíná takzvané velikonoční třídení (triduum), které je vrcholem církevního roku. František později sloužil další bohoslužbu na památku poslední večeře Ježíše Krista, a to ve věznici Velletri u Říma, kde pak při tradičním rituálu umyl nohy 12 vězňům, informoval Vatikán.

Papeže po příjezdu potleskem přivítaly dvě stovky trestanců. František jim za to poděkovat a řekl, že někteří z nich mu poslali krásné dopisy.

Před rituálem mytí nohou připomněl, že tuto činnost za časů Ježíše Krista vykonávali otroci a služebníci, kteří nohy omývali hostům domu. Poradil vězňům, ať toto gesto, které nyní provádějí biskupové a kněží, praktikují mezi sebou. „Každý musí sloužit druhým,“ řekl. „Ten největší musí sloužit tomu nejmenšímu,“ dodal. „To je zásada Ježíše a evangelia. Zásada služby, a nikoli ovládání a ponižování druhých,“ uzavřel.

Posléze umyl a políbil nohy 12 vězňům – devíti Italům a třem mužům z Brazílie, Pobřeží slonoviny a Maroka. Konzervativní katolíci v minulosti Františka kritizovali za to, že nohy umyl ženám nebo muslimům.

Rituál mytí nohou odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před jeho ukřižováním a zpravidla se odehrává v kostele. Současný papež ale tuto pokoru projevuje i výběrem míst, kam se na Zelený čtvrtek vydává. Loni takto myl nohy trestancům v nejstarší římské věznici Regina Coeli, o rok předtím navštívil věznici Paliano u Říma, kde si odpykává tresty i řada bývalých členů mafie. V roce 2016 se obřad mytí nohou uskutečnil v uprchlickém centru v Castelnuovo di Porto u Říma, v roce 2014 v zařízení pro tělesně postižené.

Pašijový týden bude nyní pokračovat Velkým pátkem, kdy si křesťané připomínají Ježíšovo ukřižování. Papež se večer v římském Koloseu zúčastní procesí křížové cesty. Vyvrcholením Velikonoc pak bude nedělní oslava zmrtvýchvstání s papežovým poselstvím Městu a světu (Urbi eu orbi).

Čtěte také: Bývalý dozorce v koncentráku Stutthof je obžalován. Pomáhal při vraždách

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.