Popírání holocaustu? Na SPD míří trestní oznámení. Ohradil se i Pelikán
kauza Lety
- red,
Kauza koncentračního tábora se hnutí SPD vymyká z rukou. Během posledního týdne byla podána minimálně dvě trestní oznámení na poslance SPD. A to na jeho předsedu Tomia Okamuru a na poslance Miloslava Roznera. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán pak varoval, že předseda SPD vychází ze špatných informací a vyzval ho, aby přestal šířit nepravdivé výroky o nehlídaném táboře.
Na Okamuru podalo trestní oznámení česko-romské sdružení Konexe. A to za trestný čin Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia (§ 405 trestního zákoníku, za který hrozí 6 měsíců až tři roky vězení). Okamura v rozhovoru pro DVTV mimo jiné řekl, že tábor většinou nikdo nehlídal a lidé v něm se mohli volně pohybovat.
Za stejný trestný čin hrozí stíhání i Miloslavu Roznerovi, na kterého podali oznámení Mladí sociální demokraté. Svými výroky, ve kterých označil někdejší koncentrační tábor pro Romy v Letech u Písku za „neexistující pseudokoncentrák“, se podle nich dopustil popírání či zpochybňování genocidy.
Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO) pak vyjádřil znepokojení nad výroky předsedy SPD a místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury. Vyzval ho, aby s výroky o nehlídaném táboře ustal a aby se připojil k uctění památky všech, kdo za války trpěli nebo zemřeli. Pelikán uvedl, že Okamura vychází ze špatných informací, polemiku s ním ale vést nehodlá. „Nezáleží totiž na tom, zda byl nebo nebyl tábor v Letech oplocen, případně jak obtížné pro vězně bylo tento plot překonat. Ať tak či onak, Lety jsou místem, kde zbytečně, barbarsky a v hrůzných podmínkách umíraly stovky lidí. Pro další z obětí válečné mašinerie se tábor stal zastávkou před továrnami na smrt, kde je čekalo vyhlazení a kde jim nebylo umožněno své životy dožít,“ uvedl v otevřeném dopisu Okamurovi.
Dnes osobně odesláno Tomiu Okamurovi: pic.twitter.com/wdsJa9GCQl
— Robert Pelikán (@RPelik) February 6, 2018
Ke kritice předsedy hnutí SPD Tomia Okamury kvůli výrokům týkajícím se protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku se přidala pražská židovská obec. Židovská obec v Praze vyzvala Okamuru, aby se veřejně omluvil obětem za pošlapávání jejich památky. „Stejně tak vyzývá k omluvě také historikům a dalším odborníkům, kteří se tímto tématem zabývají, za lživé překrucování informací o koncentračním táboře v Letech u Písku,“ uvedla na svém facebooku. Autoři otevřeného dopisu kritizují to, že výroky popírající holokaust řekl místopředseda Sněmovny Okamura. Od výroků by se měl distancovat, míní.
Tábor v Letech podle historiků otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení existovalo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu pak byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů – mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.
Kauzy jsou vykonstruované a podáme žalobu, brání se SPD
Hnutí SPD nařčení z podporování holokaustu odmítá. „Hnutí SPD naprosto nezpochybňuje objektivní historická fakta o utrpení lidí, které prodělali v pracovním a sběrném táboře Lety v době druhé světové války. Plánovité vyvraždění Židů, Slovanů a tehdy takzvaného cikánského obyvatelstva bylo součástí zločinných plánů nacistů na takzvané konečné řešení rasové otázky. Jde o nezpochybnitelný fakt,“ uvedlo hnutí v prohlášení.
Hnutí však nesouhlasí se způsobem odkoupení farmy. „Hnutí SPD má v případě tábora v Letech výhrady ke způsobu řešení piety tohoto místa. Odmítáme utajovaný způsob jednání o odkoupení farmy, která z části leží na bývalém území tábora a považujeme postup v této věci za riziko ve vztahu k výdajům státu a celkovému majetkovému vypořádání místa.“ Hnutí SPD považuje nařčení z popírání holokaustu či dříve z tunelování volební kampaně za vykonstruované a podá trestní oznámení.
Podobné vyjádření zveřejnil v pátek předseda hnutí Tomio Okamura ve videovzkazu. „Přitom v Letech již v současnosti pietní místo na připomínku koncentračního tábora vybudované je. Místo, aby vláda efektivně investovala do lepšího života lidí včetně Romů, tak je vyhazuje na zbytečnosti,“ uvedl Okamura, který rovněž vysvětlil svůj výrok ohledně volného pohybu Romů v koncentračním táboře.