„Je to demotivující. Rizikových je hodně, ale nemáme čím očkovat,“ říká praktická lékařka

OČKOVÁNÍ U PRAKTIKŮ

„Je to demotivující. Rizikových je hodně, ale nemáme čím očkovat,“ říká praktická lékařkaROZHOVOR
Největší problém je ten, že samotný systém očkování byl obecně nastavený špatně, říká praktická lékařka. Foto: Shutterstock
1
Domov
Sdílet:

Zatímco se otevírají registrace dalších věkových skupin, řada nejohroženějších osob z řad seniorů a chronicky nemocných stále čeká na svou první dávku. Distribuce vakcín ale není spravedlivá a rovnoměrná, říká pražská praktická lékařka Zdeňka Englichová. I její ordinace stále nemá čím očkovat své rizikové pacienty, mnozí z nich se po společné konzultaci začali hlásit přes centrální systém do očkovacích center, dodala v rozhovor pro server Echo24.cz. Situaci neulehčila ani složitá administrativa a otevírání registrací dalším věkovým skupinám.

Praktičtí lékaři mohou očkovat už skoro dva měsíce, mnohé ordinace nicméně hlásí, že nedostávají dostatek vakcín pro své pacienty. Některé dokonce uvedly, že doposud nedostaly ani jednu dávku. Jaká je situace u vás?

Obdržela jsem e-mail, a se mnou nejspíše i další lékaři. I když jsem splnila všechny podmínky k očkování, tedy měla jsem dostatečný počet pacientů, už na mě nic nezbylo. Má ordinace bude zahrnuta do dalších dodávek. Tehdy jsem ale nedostala žádné konkrétnější sdělení, což vedlo k tomu, že jsem odepsala na e-mail s rozhořčením, že se s tímto vyjádřením k dodávkám vakcín nemůžu zcela spokojit. Místo toho, abych obdržela nějakou podrobnější informaci, se začali šťourat v mé očkovací historii.

Dříve jsem se totiž přihlásila k očkování imobilních osob, na základě čehož jsem v únoru dostala jednu lahvičku, což je dávka pro deset lidí. Nyní mě nařkli z toho, že jsem neočkovala své tři imobilní pacienty starší 80 let. Jenže než mi přišly vakcíny, jeden onemocněl covidem-19 a byl v nemocnici. Další dva měli akutní infekt, tak jsem v tu chvíli naočkovala další rizikové podle věku. Dále jsem byla nařčena z toho, že jsem nezadala údaje do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN), přestože jsem je tam vkládala hned ten den. Místo toho, aby koordinátoři řešili, že do ordinací nepřichází dostatek vakcín, řeší toto. Nyní nově rozdělování vakcín od AstraZeneky řeší Sdružení praktických lékařů. Čekám.

Řada praktiků si stěžovala na ohromnou administrativní zátěž. Prošla jste podobnou situací?

Různá kritéria a podmínky, které jsme museli splňovat, abychom dostali vakcíny, nám práci neulehčila. počínaje zadáváním všech zájemců do ISINu. Někteří lékaři na to měli brigádníky, jiní to museli pacienty zadávat do systému po večerech jako já. Navíc jsme na tom pracovali v době, kdy lékařské programy nebyly propojeny s ISINem. Byl to opravdu dlouhý a časově náročný proces, jelikož u rizikových pacientů musíte pečlivě vypisovat všechny diagnózy. Kolegyně měla brigádnici, kterou zadávání 100 pacientů přišlo na celkem 15 hodin čisté práce. Do toho praktici neřeší jen očkování, ale i vše ostatní. Léčí běžné nemoci mimo covid-19 a i za běžného režimu pracují dlouhé hodiny.

V čem spatřujete největší chyby očkovací strategie?

Největší problém je ten, že samotný systém očkování byl obecně nastavený špatně. Už to, že se v lednu měli senioři nad 80 let hlásit přes centrální rezervační systém (CRS), byla chyba. Mnozí z nich nevládnou technologiím, často jsou i polymorbidní a hůře mobilní. Jsou odkázáni na péči svého lékaře, ke kterému dochází roky a který zná jejich zdravotní stav. Jenže už na začátku byli praktici úplně vyloučeni z možnosti tyto lidi očkovat. I to, že se plán držel striktně podle věku, ale s vyloučením rizik, je špatně. Třeba pacient, kterému je sice 65, ale zároveň trpí velmi vážným onemocněním, je v mnohem větším riziku než některý 80letý senior, který například téměř nevychází z domu.

Když praktik nemůže ochránit nejohroženější pacienty, je to prostě špatně. Podle Sdružení praktických lékařů je ve všech krajích vyjma Prahy více zaregistrovaných zájemců o očkování v ordinacích než v očkovacích centrech. Jenže praktici nedostávají dost očkovacích dávek. Není v tom spravedlnost, nefungují jednotná kritéria rozdělování vakcín.

Jak ze své pozice hodnotíte otevírání registrací novým prioritním skupinám a věkovým kategoriím?

Nevím, podle jakého klíče systém funguje, nicméně znám situace, kdy se méně rizikoví přihlásí na očkování a dostanou během několika dnů termín. A stejně tak vím o případech, kdy starší prioritní skupiny čekají už od březnové registrace na výzvu k rezervaci termínu. Z přehršle administrativy je pak výsledek ten, že očkovaných zcela mimo zdravotní indikace je mraky. Každý praktik je samozřejmě rád za každého očkovaného pacienta. Zároveň vznikají situace, kdy víte, že ve frontě čeká chronicky nemocný senior, a do toho vám například zavolá pacient s tím, že už nebude muset být výhledově očkovaný v ordinaci, protože byl zařazen ke kritické infrastruktuře. Když se ho zeptáte, co dělá, řekne, že pokládá kabely.

Osobně znám praktickou lékařku, která je onkologicky nemocná, po chemoterapii i radioterapii. V té úplně první vlně nebyla očkována jako zdravotník, protože ještě měla chemoterapii, ale zároveň ordinovala. Později, když se hlásila o vakcínu, bylo jí sděleno na očkovacím místě, že dávky dostávají jen zdravotníci, kteří v jejím regionu chodí pomáhat do nemocnice. To vzhledem ke své nemoci nemohla. Ani osoba, která byla v prioritní kategorii jako zdravotník i jako nemocný, se tak k očkování hned nedostala.

Kolik zájemců ještě máte na svém očkovacím seznamu? Ovlivnilo jejich počet otevření registrace dalších věkových skupin?

Člověk v tom trošku ztrácí přehled. Postupně radíme svým pacientům, aby se hlásili přes centrální rezervační systém, třeba když se otevře registrace dalších věkových skupin. Někteří už dostali termín, zatímco ti starší 70 let nadále čekají. Celkem mám zhruba 1600 registrovaných pacientů, těch nejrizikovějších a indikovaných k očkování pak něco přes 100. Ale více z nich z očkovacího seznamu ubylo, protože nedostávám vakcíny a oni se registrují přes centrální systém. Potom ale po dotazu na vakcíny čelím nařčení, že mám málo pacientů nad 70 let. Jednak ale nemám ten nejstarší obvod, jednak počet zájemců logicky ubyl, protože mohli jít čekat na vakcínu v očkovacích centrech.

To mi přijde jako zvláštní výtka, když od začátku mohou praktici očkovat i mladší ročníky, pokud je sami vyhodnotí jako lidi ve velkém riziku, třeba chronicky nemocné…

Opravdu jsme měli dostat jako praktici přinejmenším těch plánovaných 100 dávek vakcíny, abychom naočkovali své nejrizikovější. Takhle je to už úplně demotivující. Přijde mi, že zde figurují nějaké politické nitě a zbytečná nevraživost. Když jsem odpověděla koordinátorce s tím, že mám pocit, že přerozdělování vakcín není spravedlivé, následoval útok a šťourání se v mých aktivitách. Když mě nařkli z toho, že nemám údaje řádně zadané do ISINu, člověk samozřejmě začne o sobě trošku pochybovat, že ano. Vše jsem tedy šla hned zkontrolovat a vše bylo v pořádku.

Od čtvrtka by měli praktičtí lékaři dostávat také vakcíny od výrobce Johnson & Johnson, přičemž si je mohou objednávat už přímo od distributora, společnosti Avenier. Dostalo se i na vaši ordinaci?

Vstávala jsem kvůli objednávkám nad ránem, mohli jsme si zažádat maximálně o 50 dávek na ordinaci. Obdržela jsem e-mail, že má objednávka byla přijata. Vakcína mi má být dodána někdy od druhé poloviny příštího týdne v můj standardní závozový den. V případě naší ordinace je to ale úterý, takže předpokládám, že se k vakcíně dostanu až ten další týden. Konkrétní datum jsem ale nedostala.

Šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka ve středu uvedl, že mnozí lékaři jsou připraveni očkovat i o víkendu. Dodávky vakcín do ordinací jsou ale podle praktiků stále nízké. Podle Šonky tento týden dostane očkovací látku od AstraZeneky maximálně 98 ordinací. Zapojených do očkování jich je přitom asi 3600. Lékaři tak podle Šonky nemohou očkovat pacienty nad 70 a 80 let, kteří u nich na vakcinaci čekají.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články