RTL přiznala, že informace o účasti českého politika na orgiích v Bruselu byla mylná
BRUSELSKÝ VEČÍREK
Redakce belgické RTL potvrdila, že v nedělní zprávě o kauze bruselských gay orgií omylem uvedla, že mezi účastníky nepovoleného večírku byli i čeští politici. Deník Echo24, který z belgické RTL informaci citoval, už v této své zprávě konstatoval, že mohlo jít o záměnu. RTL nyní ze své původní zprávy tuto citaci vyškrtla a zůstala jen u jednoho již známého účastníka, maďarského europoslance Józsefa Szájera, který už na svůj mandát rezignoval.
Deník Echo24 již v neděli napsal, není jasné, o co RTL účast "českého politika" opírá. Další belgická média totiž tuto informaci nezmiňovala. Původně se hovořilo v souvislosti s ilegálním gay večírkem o účasti také polských politiků. „Není tak jasné, zda nedošlo k záměně,“ uvedl v neděli deník Echo24.
RTL nyní ve své opravené zprávě konstatuje, že na této sexuální oslavě se sešlo 25 osob, včetně jednoho maďarského politika. Polská média, která se odvolávají na belgickou prokuraturu, také v minulých dnech uvedla, že mezi policií zadrženými lidmi s diplomatickým pasem na orgiích nebyli ani žádní Poláci.
Jak potvrdila mluvčí státního zastupitelství v Bruselu Sarah Durantová, mezi zadrženými na ilegálním gay večírku byli tři lidé s diplomatickým pasem. "V pátek 27. listopadu 2020 kolem 21:30 obdržela policie telefonickou stížnost sousedů o možném porušení opatření týkajících se covidu-19 v jednom apartmánu v ulici Steenstraat v centru Bruselu. Přímo na místě narazili policisté na dvě desítky osob. Zkontrolovali identitu všech přítomných. Dva z nich, D. O. (nar. 1977), P. B. (nar. 1987), se dovolali na svou diplomatickou imunitu. Jeden z kolemjdoucích oznámil policistům, že viděl utíkat po okapové rouře jednoho muže a může jim ho ukázat. Tento muž měl zakrvácené ruce, mohlo jít o zranění při útěku. V jeho batůžku byly nalezeny omamné prostředky. Tento muž se nemohl prokázat žádnými dokumenty o své identitě. Policisté ho doprovodili k jeho bydlišti, kde se svým diplomatickým pasem identifikoval jako S. J. (nar. 1961) (Ten byl později identifikován jako zmíněný Szájer - poz. red.). Pokud jde o všechny přítomné, byl s nimi sepsán protokol o nedodržení opatření týkajících se covidu-19. S panem S. J. byl též sepsán protokol o porušení zákona o drogách," uvádí Sarah Durantová v tiskové zprávě z 27.listopadu, kterou má deník Echo24 k dispozici.
V Polsku ale řeší případ organizátora bruselských gay večírků Davida Manzheleye, kterým má být ve skutečnosti prý Polák Przemysław P., proti kterému je v zemi vedena řada soudních řízení, většinou za podvody. Podle mluvčí soudu v Krakově Beaty Górczyk byl už dvakrát tamním soudem pravomocně odsouzen. Původně mu byl uložen trest odnětí svobody s podmínkou, tu porušil a měl nastoupit do vězení. K tomu ale nedošlo a krakovský soud vydal na Przemysława P. v roce 2013 jako uprchlého evropský zatykač, píše server TVP. Že má polská policie vážné podezření, že Manzheley je ve skutečnosti hledaný Polák, potvrdila polská policie již minulý týden.
Na základě evropského zatykače byl Manzheley v roce 2017 belgickou policií zadržen, ale odvolací soud v Bruselu výkon evropského zatýkacího rozkazu zamítnul. V rozhovoru s polským serverem Onet Manzheley tvrdil, že není hledaným Polákem a nikdy prý nebyl ani ve Wadowicích, odkud hledaný Polák pochází. Podle něj byl učiněn pokus o jeho diskreditaci „falešným zatykačem“ a vše je „vymyšlené“.