Harvardský profesor si myslí, že sluneční soustavou proletěli mimozemšťané
MIMOZEMSKÝ KONTAKT?
Asi 400 metrů dlouhý objekt, který před více než dvěma lety proletěl v blízkosti Země sluneční soustavou, mohl být dílem mimozemské civilizace. Alespoň to naznačují v nedávné studii, zveřejněné v časopise The Astrophysical Journal Letters, americký astrofyzik a profesor Harvardské univerzity Avi Loeb a korejský astrofyzik Thiem Hoang.
Vesmírný objekt „Oumuamua“ (v havajštině „posel“) do naší sluneční soustavy vstoupil v říjnu 2017. Jedná se o první doložený objekt, který se pohybuje mezihvězdným prostorem a není vázán k žádné hvězdě. Už tehdy zaujal vědce svými nezvyklými vlastnostmi. Předmět měl podivný, doutníkovitý tvar a především při své cestě zvyšoval rychlost, jako kdyby na něj působila nějaká vnější síla.
Odborníci si nejsou stále jistí, jak je to možné. Jedna z nejpopulárnějších teorií tvrdí, že Oumuamua vznikl přirozenými silami a jedná se o takzvaný vodíkový ledovec. Sluneční záření ohřálo povrch objektu, čímž se vodík uvolnil a vystřelil objekt kupředu, podobně jako raketový motor.
Loeb a Hoang ale teorii o vodíkovém pohonu ve své studii zpochybňují. Jak píše web Interesting Engineering, podle dvojice výzkumníků by nemohlo ke spojení kusů zmrzlého vodíku do takto velkého objektu dojít. Navíc říkají, že i kdyby taková kometa vznikla, nedokázala by stovky milionů let letět vesmírem bez toho, aby se pod vlivem hvězdného záření nerozpustila. Došli tedy k jinému závěru: záhadný objekt mohla být sluneční plachetnice, kosmické plavidlo, které je poháněné tlakem slunečního záření. Jako takové musí být výsledkem práce neznámé mimozemské civilizace.
Loeb se podobnými tvrzeními již několikrát zviditelnil, nyní je ale podložil vědeckou studií. Začátkem roku 2021 se chystá vydat knihu s názvem Extraterrestrial: The First Sign of Intelligent Life Beyond Earth, ve které svou kontroverzní teorii o původu komety Oumuamua prozkoumá do hloubky.