Sofistikované zbraně mají zastavit Erdogana. Řecko uzavřelo vojenský pakt s Emiráty
ŘECKO-ARABSKÉ SPOJENECTVÍ
Řecko, členský stát NATO, uzavřelo obrannou smlouvu se Spojenými arabskými emiráty. Ačkoliv to dohoda explicitně nezmiňuje, je jasné, že směřuje proti současnému expanzivnímu Turecku, dalšímu členu Severoatlantické aliance. Informovala o tom řecká média.
Dohoda o společné zahraniční a obranné i politické spolupráci mezi Řeckem a Spojenými arabskými emiráty (SAE) byla podepsána během oficiální návštěvy řeckého předsedy vlády Kyriakose Mitsotakise 18. listopadu v Abú Dhábí. „Řecko a Spojené arabské emiráty nyní vytvářejí rámec strategické aliance, která sahá nejen do oblasti hospodářské spolupráce, ale také do oblasti obrany a zahraniční politiky,“ řekl Mitsotakis.
Dohoda potvrzuje odhodlání obou zemí posílit jejich strategické partnerství v rámci obrany s cílem podporovat spolupráci a společně řešit výzvy a hrozby. Právě v této souvislosti obsahuje dohoda doložku o vzájemné obraně nebo doložku o vzájemné vojenské pomoci, která je rovnocenná společné obranné doktríně, protože stanoví, že v případě, že bude některá ze zemí ohrožena nebo napadena, zavazují se obě země přispět k obraně té země, která je ohrožena nebo napadena, aby byla zaručena její svrchovanost a územní celistvost.
Řecko-emirátská dohoda stanovuje také mechanismus pravidelných konzultací na úrovni ministrů zahraničí s tím, že později bude zřízen Nejvyšší společný výbor mezi Řeckem a Emiráty, tedy jakési společné velení.
Σε συνάντηση με τον Διάδοχο του Θρόνου των ΗΑΕ Σεΐχη Mohammed Bin Zayed Al Nahyan συζητήσαμε τη ραγδαία πρόοδο που έχει επιτευχθεί τους τελευταίους μήνες στις διμερείς σχέσεις και σε όλο το φάσμα της διμερούς συνεργασίας, αλλά και τις εξελίξεις στην περιοχή της Αν. Μεσογείου. pic.twitter.com/gSuggsHo5x
— Prime Minister GR (@PrimeministerGR) November 18, 2020
Dohoda rovněž stanoví podmínky přítomnosti vojenských sil jedné země na území druhé a výměnu utajovaných informací. Také reguluje a legitimizuje přítomnost řeckých vojenských sil, členského státu NATO a armády Spojených arabských emirátů, které jsou členskými zeměmi Rady pro spolupráci v Perském zálivu, na území druhého státu. Brzy bude dokončena další dohoda o školení techniků Emirátů v řeckém leteckém průmyslu.
Jak uvádí italský analytický server il Sussidiario, geopolitický význam této dohody je zřejmý. Byla uzavřena s cílem čelit projekci turecké moci jak v Perském zálivu, tak v Sýrii, v Libyi a především ve východním Středomoří. To zaznělo i na jednání v Abú Dhábí. "Řecko a Spojené arabské emiráty odsuzují porušení svrchovanosti a svrchovaných práv Řecké republiky a Kyperské republiky Tureckem, jakož i jeho celkové agresivní chování na Středním východě," uvedly obě země ve společném prohlášení.
Ozbrojené síly SAE jsou jedny z nejmodernějších v regionu a jsou technologicky vybaveny nejmodernějšími systémy. Letectvo má 68 francouzských stíhaček Mirage 2000 a 78 amerických stíhaček F-16, jeho námořnictvo čítá 11 korvet a vláda v Abú Dhabí je první na světě, která získala protiletadlový raketový systém Lockheed Martin Terminal High Altitude Area Defense (Thaad). Systém je navržen tak, aby sestřelil balistické střely krátkého i středního doletu v jejich konečné fázi způsobem „hit-to-kill“. Neničí je explozí, ale kinetickou silou. Částečně je použitelný i proti mezikontinentálním střelám. Celkem slouží v armádě, námořnictvu a letectvu Spojených arabských emirátů 100 000 vojáků.