Dánsko už nebude džihádistům poskytovat konzulární pomoc. „Nic jim nedlužíme,“ říká ministr
Opatření proti islamistům
Dánská vláda hodlá odebrat svým občanům, kteří odcházejí do zahraničí bojovat za džihádistické skupiny, jako je Islámský stát, právo vyhledat konzulární pomoc. Ministr zahraničních věcí Jeppe Kofod na Twitteru prohlásil, že takovým osobám jeho země nic nedluží. Informoval o tom server dánského deníku Politiken a také deník Le Figaro s agenturou AFP.
Dánská vláda prý proto navrhne přijmout zákon, který má těmto jedincům v přístupu k pomoci zabránit. Země by podle Kofoda neměla být „nucena pomáhat lidem, kteří se k ní otočili zády, představují hrozbu pro bezpečnost Dánska a bojují proti všemu, co my bráníme“. Zdůraznil ale, že návrh zákona ještě nebyl dokončen. Na dotaz, koho se může zákon dotknout, prohlásil: „Mně stačí, že se nacházeli v oblasti konfliktu – například Iráku nebo severovýchodní Sýrii – bez rozumného důvodu.“ Konzulární pomoc většinou sestává z možnosti návštěvy věznic a domluvy s místními orgány o podmínkách zadržení.
Rozhodnutí odmítnout konzulární pomoc je druhým návrhem opatření z posledních doby, které má příslušníkům teroristických organizací zkomplikovat činnost. Minulý měsíc dánská vláda odhalila plán, podle kterého odejmou dánské občanství těm, kteří za Islámský stát bojovali a mají kromě dánského občanství ještě jiné, a to zrychleným úředním rozhodnutím. V současnosti je pro to nezbytné rozhodnutí soudu. Návrh má podporu většiny stran v parlamentu.
Jen před několika dny začalo Turecko do zemí původu vracet zajaté extremisty. V září pak dánská vláda uvedla, že z jejich země na Blízký východ vycestovalo 36 radikálních islamistů.