Malý záblesk svobody projevu: Soud v Británii povolil „právo urážet“
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Soudci odvolacího soudu v Anglii v překvapivém verdiktu stanovili, že svoboda slova znamená také „právo urážet". Soud tak rozhodl ve prospěch ženy, která transgenderovou ženu na Twitteru nazvala mužem a „prasetem v paruce“. Soud tím stanovil precedent, který ovlivní další rozsudky v případech týkajících se svobody slova. Informuje o tom britský deník Daily Mail.
„Svobodu mluvit pouze neurážlivě nestojí za to mít,“ prohlásili soudci odvolacího soudu David Bean a Mark Warby. Podle nich svoboda slova zahrnuje i urážky a dokonce slovní týrání jiných.
Kate Scottowová byla za své výroky zatčena v roce 2019 poté, co ji Stephanie Haydenová, na kterou zmiňované urážky Scottowová mířila, nahlásila policii. Policie ji odvedla z jejího domu před jejími dvěma dětmi. Zásah strážců zákona kritizoval například premiér Boris Johnson, který ho nazval „zneužitím moci“.
Scottowová byla obviněna z porušení zákona o komunikaci. V únoru od soudu odešla s dvouletou podmínkou a pokutou tisíc liber. „Vaše komentáře nepřidaly nic do debaty. Učíme své děti, ať jsou k sobě laskavé a neuráží se na hřišti,“ řekla jí tehdy soudkyně Margaret Doddsová. Relevantní části zákona o komunikaci ale „nebyly parlamentem přijaty s s cílem kriminalizovat formy projevu, jehož obsah je ve své podstatě pouze otravný či nevhodný,“ uvedl nyní soudce Warby. Proto byl předchozí rozsudek zrušen.
„Bylo nutné zakotvit jedno ze základních práv každého živého stvoření v demokratické společnosti – svobodu slova, která je v dnešní době opakovaně napadána,“ uvedla pro deník Daily Mail Scottowová. Haydenová naopak závěr soudu vnímá jako „kopanec do zubů celé komunitě LGBT“.