Vláda chce zjednodušit daně, podpořit funkční rodiny a odmítá euro

Návrh programového prohlášení

Vláda chce zjednodušit daně, podpořit funkční rodiny a odmítá euroNOVÉ
Programové prohlášení: Vláda chce jednodušší daňový systém či změny v důchodech Foto:

FOTO: Reprofoto ČT

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v návrhu programového prohlášení počítá se zjednodušením a elektronizací daňového systému či vytvořením pravidel pro „předvídatelný růst minimálních mezd“. Vyplývá to z 32stránkového dokumentu, který kabinet schválil během svého pondělního jednání. Vláda chce usilovat o snižování rizik terorismu a plánuje vést srozumitelnou zahraniční politiku zaměřenou na prosazování českých národních zájmů.

„Prioritami Ministerstva financí budou zjednodušení a elektronizace daňového systému, přičemž se v maximální možné míře budeme zasazovat o přesun komunikace s finančním úřadem do online prostředí, zavedení nových účinných postupů při správě daní mezinárodních korporací a efektivní sestavování a plnění státního rozpočtu,“ uvedla vláda.

Celý text programového prohlášení najdete zde.

Podle dokumentu Babišova vláda chce, aby Česko bylo aktivní a sebevědomý člen EU, který bude jasně formulovat své názory a prosazovat své národní zájmy. Významně se chce podílet na reformě unie. „Jsme a budeme i nadále nedílnou součástí evropského civilizačního a hodnotového prostoru. Proto musí naše zahraniční politika vycházet především z členství v EU a NATO,“ stojí v návrhu.

Kabinet trvá na tom, že přesídlování uprchlíků musí zůstat v kompetenci jednotlivých členů EU. Babiš v závěru minulého týdne na summitu EU opakovaně odmítal kvóty na přerozdělování migrantů. Jeho vláda chce také usilovat o snižování rizik terorismu.

Dokument také odmítá přijetí jednotné evropské měny. „Mezi zásadní důvody, proč v následujícím období nechceme usilovat o přijetí eura jako společné měny, patří ztráta vlastní měnové politiky a nedokončený proces nominální a reálné konvergence k eurozóně, který by při zafixování kurzu přinesl náklady v podobě inflace vedoucí ke znehodnocení úspor občanů. Samotné přijetí společné měny by také v nejbližší době znamenalo povinnost pro Českou republiku vložit do Evropského stabilizačního mechanismu řádově desítky miliard korun s tím, že související podmíněné závazky by mohly následně dosáhnout stovek miliard korun,“ stojí v dokumentu.

V prohlášení kabinet slibuje do čtyř let zprovoznit 210 kilometrů dálnic, z toho 110 kilometrů nových a 100 kilometrů opravené D1.

Z náročných profesí dříve do důchodu, slibuje vláda

Jeho tématem je také sociální politika, například péče o seniory. „Zasadíme se o zlepšení podmínek života seniorů, zabráníme jejich diskriminaci v jakékoli podobě v přístupu k práci, ke vzdělávání, ke všem typům služeb, k volnočasovým aktivitám k aktivní účasti na veřejném životě.“ Kabinet se v návrhu programového prohlášení zavazuje k přijetí novely zákona o důchodovém pojištění, která by měla zvýšit základní výměru důchodu na deset procent průměrné mzdy. Novela by měla také navýšit důchod o 1000 korun lidem, kteří se dožijí 85 let. Zaměstnanci v náročných profesích by se měli dočkat dřívějšího odchodu do důchodu.

Babišův kabinet se také chce angažovat v podpoře funkčních rodin. „Budeme usilovat o to, aby děti vyrůstaly ve funkčních rodinách, v prostředí, kde je normální pracovat a o práci usilovat. Takové rodiny budeme podporovat a chránit.“

Vláda také plánuje vytvářet prostor pro větší konkurenci zdravotních pojišťoven, ze které by měli těžit pojištěnci. „Změny ve zdravotnictví nelze dělat na jedno volební období, proto budeme všechny zásadní kroky ve zdravotnictví konzultovat s opozicí, ve snaze nalézt maximální možný konsenzus,“ uvádí se v návrhu.

Navyšovat chce vláda postupně rozpočet na obranu, aby v letech 2024 až 2025 dosáhl na dvě procenta HDP, jak požaduje NATO. „Finance musí jít ruku v ruce s dobře připravenými a racionálními akvizičními projekty,“ uvádí. Vrátit se chce i k memorandu o těžbě lithia v Česku, které bylo jedním z předvolebních témat. Plánuje rovněž dokončit práce na nových pravidlech občanskoprávního i trestního řízení a zavést nový exekuční řád i zákon o hromadných žalobách.

Babiš řekl, že ministři během zasedání vlády návrh programového prohlášení dokončili a odeslali ho předsedům ostatních parlamentních stran. Premiéra pak ministři pověřili, aby o návrhu jednal se všemi politickými subjekty zastoupenými ve Sněmovně. „Očekáváme, že nám dají svůj názor, zda jsou ochotni za nějakých dodatečných návrhů diskutovat o toleranci vlády,“ uvedl Babiš.

Na zveřejnění návrhu okamžitě zareagoval šéf TOP 09. „Andrej Babiš vytváří vládu, která nebude schopna reálně prosadit cokoliv významnějšího, protože se nedá očekávat, že by dnes pro své návrhy získala nutnou většinu sněmovny. Proto by se měl kabinet zaměřit na získání důvěry,“ reagoval na prohlášení Jiří Pospíšil.

„Pokud se mu to nepodaří, pak dnes představené programové prohlášení vlády nebude ničím jiným než slohovým cvičením,“dodal.

Čtěte také: Babiš kritizoval soukromé školy: „Jsme jediní na světě, kdo je financuje“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články