Smrtící kuše. Jak na vražednou zbraň ze záhadného případu pohlíží český zákon?

Kuše jako zbraň?

Smrtící kuše. Jak na vražednou zbraň ze záhadného případu pohlíží český zákon?NOVÉ 4
Domov
Echo24
Sdílet:

Podezřelá smrt trojice lidí v bavorském Pasově, v jejichž tělech byly nalezeny šípy vystřelené z kuše, vyvolala svou ojedinělostí zájem jak v Německu, tak v zahraničí. Málokdo by v dnešní době považoval kuši za typickou vražednou zbraň, její vlastnictví je přitom rozšířenou záležitostí. Podle německé legislativy si lze tuto střelnou zbraň volně obstarat od 18 let, bez zbrojního průkazu pak lze kuši vlastnit i u nás. 

Kuši jakožto střelnou zbraň zařazuje české ministerstvo vnitra do „kategorie D“, kam spadají ty zbraně, které může jejich držitel legálně vlastnit i bez zbrojního průkazu. Po jejím zakoupení tak není nutné zbraň nijak registrovat. Zákon pak kuši společně s lukem řadí do stejné skupiny jako jsou historické zbraně, což znamená takové, které byly vyrobeny do roku 1890. Do skupiny D spadají ovšem například i volně prodejné vzduchovky či znehodnocené zbraně, stejně jako ty využívající se při airsoftové nebo paintballové hře. 

Legislativa zakazuje nosit kuši na veřejnosti na viditelném místě, či s ní jakkoliv manipulovat. Střelba je pak povolena pouze v určeném bezpečném prostoru, kde je zajištěn odborný dohled, nebo na místě, které musí být viditelně označeno jako oblast, kde střelba probíhá. 

I přesto, že kuše je často podobně jako luk vnímána jako lehká a spíše bezpečná zbraň, nemusí tomu tak vždy být. Vidět to lze i na rozdílných cenách těchto střelných zbraní, pokud střelec zvolí například loveckou kuši, jedná se již o poměrně těžký a na manipulaci náročnější stroj, který je bez problémů schopný zabít člověka, a to i na velkou vzdálenost. Často je používají lovci, ale mnohde kuši nalezenete i v armádní výzbroji.

V Česku se cena kuší, jiným označením také samostřílů, odvíjí od jejich druhu. Nejlevněji člověk pořídí takzvané pistolní kuše, a to za cenu i pod jeden tisíc korun. Kladkové kuše s odlišnými mechanismy a vyšším výkonem pak ale mohou vyjít zájemce i na částky vyšší než deset tisíc. „Střední“ cestou jsou pak reflexní kuše v hodnotě kolem pěti tisíc. Mnohé typy loveckých kuší se pak ale pohybují na cenách v řádech desetitisíců.  

Foto:

Pistolová kuše

Zdroj: lukysipy.cz

Pasovské drama

Smrt tří lidí nalezených v sobotu v pasovském penzionu vyvolala v Německu značnou pozornost. Jaké drama se v pokoji odehrálo, policie zatím netuší. V tělech všech tří obětí byly zabodnuty šípy. V těle muže a starší ženy, kteří leželi v posteli a drželi se za ruce, jich bylo několik. Nejmladší žena ležela bezvládně na zemi a měla v těle zabodnutý jeden šíp.

V pokoji se našly i tři kuše. Německá média o víkendu spekulovala, že se některé z pasovských obětí mohly střelit vzájemně. Policie se zatím nedomnívá, že byl na místě činu ještě někdo další.

Už o víkendu policie informovala, že muž a starší žena z pasovského penzionu pocházejí z Porýní-Falce a třicetiletá žena z Dolního Saska. Právě v jejím bytě v této spolkové zemi na severozápadě Německa se nyní našly další dvě mrtvé ženy. Příčinu jejich smrti policisté nesdělili.

Při vyšetřování smrti tří lidí objevila policie na západě Německa další dva mrtvé. Uvedla však pouze, že se těla našla v bytě jedné z pasovských mrtvých.

Čtěte také: Němečtí poslanci bez nožů. V Bundestagu zakážou zbraně

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články