Kdyby 108 000 epidemiologů. Jak se to tedy má v Americe s koronavirem?

ECHOPRIME

Kdyby 108 000 epidemiologů. Jak se to tedy má v Americe s koronavirem?
Pandemie v New Yorku. Obvod Staten Island 12. května 2020. Foto: Foto: Profimedia.cz
4
Svět
Martin Weiss
Sdílet:

Asi si pamatujete tu zprávu, jak prezident Trump propagoval nevyzkoušený preparát chlorochin jako lék na koronavirus a jak to manželé v Arizoně viděli v televizi, požili větší množství této látky a muž zemřel. Je to příběh symbolizující nezodpovědný přístup nekompetentního prezidenta. Ale taky příběh symbolizující, jak je ve skutečnosti s koronavirem v USA všechno trochu jinak.

Je pravda, že prezident doporučoval chlorochin, preparát, jehož hlavním propagátorem je francouzský doktor Didier Raoult, s nímž se v dubnu sešel i francouzský prezident Macron. Jeho výsledky jsou zatím nejednoznačné a Trump by ho jistě propagovat neměl. Taky ale nikomu nedoporučoval pít přípravek na čištění akvárií, což je to, co onen pár v Arizoně udělal.

Asi už nevíte, že manželka, která přežila, byla dlouholetou sponzorkou demokratických politiků, a je tudíž zvláštní, že by bezmyšlenkovitě poslouchala Donalda Trumpa, jak tvrdila v televizním rozhovoru. A že smrt jejího manžela nyní vyšetřuje arizonská policie. Nevíte to, protože ty zprávy shromáždil menší pravicový server Washington Free Beacon, jehož zprávy velká média nerada přebírají. A story o tom, že Trump žvanil a lidé, kteří ho poslechli, zaplatili životem, je tak neodolatelná.

Že bylo Trumpovo vystupování v koronavirové pandemii naprosto nekonzistentní, neseriózní a nezodpovědné, o tom není pochyb. Ke koronaviru řekl snad úplně všechno, co lze vymyslet – že to je chřipka, že to je krutý zabiják, že v dubnu nejspíš zmizí, i že cítil, že to je pandemie, dřív než kdokoli jiný. Ani jeho jednání – a tady je třeba vždy ověřit rozdíl – seriózní nebylo. Ne že by administrativa pandemii skrz naskrz podcenila. Určité kroky byly podniknuty záhy. Ale v prezidentově týmu se svářily protichůdné pohledy a je úkolem prezidenta mezi nimi rozhodnout a říct, co se má dělat. Prezident má svou autoritou „prošťouchnout“ inertního byrokratického molocha, který se v USA v takových situacích zákonitě zadrhává. Ani jednoho Trump nebyl schopen.

Celý text Martina Weisse si můžete přečíst na ECHOPRIME. Nebo v Týdeníku ECHO na stáncích. Objednat si ho můžete zde.

Foto: ECHO24

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz