Neteř íranského duchovního vůdce Chameneího přirovnala strýce k Hitlerovi, byla zadržena
PROTESTY V ÍRÁNU
- čtk,
Íránské úřady zadržely tento týden neteř duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Faríde Moradchaníová nahrála video, v němž kritizovala potlačování protestního hnutí v zemi a označila íránskou vládu za "vražedný režim, který zabíjí děti", informovala agentura AFP.
Moradchaníová je známá bojovnice za lidská práva, která pravidelně vystupuje proti íránskému vedení a byla zatčena již počátkem letošního roku. Později byla propuštěna na kauci. Bratr Moradchaníové na twitteru napsal, že jeho sestra byla opět zadržena 23. listopadu po předvolání na prokuraturu.
Iranian Supreme Leader Khamenei's niece Farideh Moradkhani urges the world to cut ties with Iran over crackdown on protesters. Compares her uncle to Hitler, Mussolini.👇#IranRevoIution2022 #IranProtests #Farideh_Moradkhani #IranRevolution #MahsaAmini pic.twitter.com/9TFQcH2Tcz
— Annu Kaushik (@AnnuKaushik253) November 27, 2022
Na webu se začalo rychle šířit video, v němž Moradchaníová odsuzuje "zřetelný útlak", jemuž jsou Íránci vystavováni. Vyzývá také zahraniční vlády, aby přerušily veškeré vztahy s Teheránem kvůli násilnému potlačování demonstrací, při kterých lidé protestují proti represím autoritářského režimu.
"Nyní je na čase, aby všechny svobodné a demokratické státy odvolaly své zástupce z Íránu a vyhostily představitele tohoto brutálního režimu ze svých zemí," prohlásila Moradchaníová. "Jak dlouho máme být ještě svědky útlaku ze strany tyranů z celého světa? Nebyla zkušenost z Hitlera, Mussoliniho, Ceausescua, Kaddáfího, Husajna, Chomejního a nyní Chameneího dostatečná, aby se svět vydal po jiné cestě," ptá se Moradchaníová.
Video podle agentury Reuters v pátek na YouTube sdílel její bratr Mahmúd Moradchani z Francie, který se na svém twitterovém účtu prezentuje jako „odpůrce islámské republiky“, a poté významní íránští bojovníci za práva. Otec sourozenců, Ali Moradkhani Arangeh, byl šíitský duchovní ženatý s Chameneího sestrou a nedávno zemřel v Teheránu po letech izolace kvůli svému postoji proti islámské republice, uvádí jeho web. Patřil k významným osobnostem íránské opozice.
Nejedná se o ojedinělý případ kritiky íránského režimu ze strany příbuzných nejvyšších představitelů. V roce 2012 byla Faezeh Hašemi Rafsandžániová, dcera bývalého prezidenta Akbara Hašemi Rafsandžáního, odsouzena do vězení za „protistátní propagandu“.
In #Iran, mass protests have escalated into a hot phase:
— NEXTA (@nexta_tv) September 20, 2022
The rallies began after the murder of 22-year-old girl Mahsa Amini. She was beaten to death with sticks by the so-called "morality police" for allegedly breaking hijab rules. pic.twitter.com/jKxI859K1F
Protesty v Íránu vypukly v polovině září poté, co zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.
Íránská vláda proti účastníkům demonstrací tvrdě zasahuje. Podle úřadu OSN pro lidská práva (OHCHR) bylo při demonstracích zabito přes 300 lidí, včetně více než 40 dětí.