V uzavřeném autě 3 osoby, venku jen 2. Stát pokračuje v nesmyslných zákazech
VLÁDNÍ RESTRIKCE
I po konci nouzového stavu a při fungování pandemického zákona stále ministerstvo zdravotnictví vydává neodůvodněné a nesmyslné zákazy. Myslí si to specialista na zdravotnické právo a pirátský expert Ondřej Dostál, který podá žalobu na některé restrikce. Podle něj totiž nedává smysl, aby byly povoleny jen některé obchody a vybrané druhy podnikání. „Konkrétně například autoškoly, kde je umožněno, aby tam mohl být student, člověk z autoškoly a komisař. Proč ne, ale v takovém případě nemůže být zakázáno, aby se stýkaly více než dvě osoby venku,“ řekl pro Echo24 Dostál.
Stát po konci nouzového stavu najel na pandemický zákon, ve kterém mohou ministři vydávat některá omezení kvůli koronavirové nákaze. Nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (ANO) na pondělním jednání vlády prosadil, aby byl zákaz sektávání pro více jak dvě osoby venku. Na sportovištích může být až dvanáct lidí, ale po dvojicích s desetimetrovými rozestupy. Důvodem podle něj je, aby nedošlo k většímu přenosu nákazy a nezvrátil se pozitivní trend posledních dní.
Problémem ale je, že omezování setkávání nemůže ministr omezit pandemickým zákonem. Jeho pravomoc dosáhne jen do omezování hormadných akcí. Podle řady ústavních právníků tak ministr zákon ohýbá. Podle Dostála je také nařízení ministra zdravotnictví v nepořádku, přesto vidí větší problém jinde. „Mnohem větší výhrada je významná disproporčnost tohoto zákazu, který platí i venku. Přitom lidé testovaní samostesty, jejichž účinnost je minimálně sporná, tak na pracovištích se mohou stýkat jako v běžném pracovním životě,“ řekl pro Echo24 Dostál.
Podle Arenbergera je ale omezení v pořádku, což prý potvrdili i právníci z ministerstva zdravotnictví. „Kromě jednoho právníka jsem se nesetkal s jednoznačným odmítnutím všeho. Z našeho pohledu si myslíme, že je to naprosto v pořádku,“ řekl nový ministr zdravotnictví, který nahradil Jana Blatného.
Na stát tak zamíří hned několik žalob za to, že nyní dochází k omezování činností, které stát pomocí pandemického zákona omezit nemůže. Už dříve na to reagovala například Česká komora fitness, která poslala ministru zdravotnictví předžalobní výzvu. Zásahy státu do základních práv a svobod musí být činěny v ústavněprávních mezích, srozumitelně, nediskriminačně, přiměřeně a racionálně,“ uvedla komora ve svém prohlášení.
Ke komoře se přidaly i Unie horských povolání a Asociace lanové dopravy. Těm vadí omezení aktivit, které se dříve dohodly v rámci politického kompromisu. „Opatřením byly povoleny některé činnosti a služby, na nichž byla zřejmě tzv. politická shoda, kdežto jiné činnosti a služby, byť zjevně bezpečné, byly omezeny či zakázány,“ uvedla unie.
S předžalobní výzvou v minulém týdnu přišel i Dostál, který ji bral jen jako demonstrativní tah. Pokud by k nápravě ze strany ministerstva zdravotnictví nedošlo, tak hodlá podat žaloby, které míří na neproporčnost zákazů, nepřípustný plošný zákaz, diskriminační opatření a na nedostatek kompetencí ministerstva k vydávání plošných zákazů.
Podle Dostála to je příklad obchodů, kde ministerstvo nepostupuje podle nálezu Ústavního soudu z minula. Nelze totiž jít cestou paušálního zákazu a poté vydávat výjimky se zdůvodněním. „Naopak, vláda musí vymezit co se aktivně zakazuje a zdůvodnit to. Kabinet tak nemá zdůvodňovat, proč má být povoleno nakupovat dětskou obuv, ale má zdůvodňovat, proč je zakázáno nakupovat obuv pro dospělé,“ řekl Dostál.
Opozice s pandemickým zákonem souhlasila také proto, že mělo dojít k jasným zdůvodněním, proč jsou některé zákazy vydávány. Ministerstvo ale uvedlo obecnou větu, že je důležité, jak se pohybuje hodnota čísla R. „Pak tam jsou zdůvodnění, která tam sice jsou, ale podle mého názoru jsou hloupá. To je situace, kde se vláda musela vypořádat s důsledkem politické dohody. Například že budou otevřené některé druhy podnikání nebo služeb. Konkrétně například autoškoly, kde je umožněno, aby tam mohl být student, člověk z autoškoly a komisař. Proč ne, ale v takovém případě nemůže být zakázáno, aby se stýkaly více než dvě osoby venku,“ řekl dále Dostál.
Po konci nouzového stavu totiž došlo k otevření některých obchodů. Třeba s dětským oblečení či papírnictví. Na seznamu otevřených obchodů jsou i čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy. Otevřely se také botanické či zoologické zahrady či znovu fungují knihovny.