Designový skvost. V Praze vznikl byt inspirovaný vilou Tugendhat. Podívejte se
ARCHITEKTURA
Moderní gentleman s dobrými manýry a starosvětskou noblesou, obdoba „obytného George Clooneyho“. Tak o interiéru mezonetového bytu v centru Prahy, pojmenovaném Casa Dolce Vita, mluví designér Michal Hagara. Jeho ateliér zároveň navrhl i realizoval interiér bytu inspirovaný modernismem a autorovou láskou pro vilu Tugendhat od Miese van der Rohe.
„Zadání pro mně jako designera a pro můj ateliér znělo následovně: Přetvořit poměrně nový, středně velký mezonetový byt v centru Prahy pro potřeby a úroveň kosmopolitního páru, přičemž jsem k tomu dostal téměř neomezenou autorskou svobodu,“ uvádí Michal Hagara, vedoucí stejnojmenného architektonického studia, které projekt realizovalo.
Inspiraci čerpal především z modernismu a slavné brněnské vily Tugendhat. „Ne tak formálně, jako spíše ideově. Pokud by měli klienti, kteří jsou neustále na cestách, využívat byt jako záchytný bod a útočiště, rozhodl jsem se ho ztvárnit jako uklidňující, přívětivý a s jiskrou hravosti,“ vysvětluje Michal Hagara. Podle něj vznikl projekt jako ucelené autorské dílo, tedy v podobném duchu, který aplikoval koncem dvacátých let minulého století i architekt Ludwig Mies při návrhu slavné brněnské vily.
Důležitou částí bytu je světelný koncept, například z kamenné stěny v hlavním obývacím pokoji vznikne rozsvícením světel svébytná umělecká instalace.
Části bytu jsou multifunkční a záměrně vždy neprozrazují svůj hlavní účel na první pohled. Zrcadlová kubatura obdélníkového půdorysu v sobě ukrývá vestavěný šatník a toaletu s vestavěným sprchovým koutem.
Vstup je jakožto uvítací prostor ztvárněný reprezentativně jako zbytek interiéru, jelikož je prvním dojmem z celého díla. Sluneční světlo vnikající do chodby je tlumené rastrem, který světlo nejen změkčuje a rozptyluje, ale zároveň brání pohledu z venku. Tento motiv rastru je použitý i na ostatních okenních plochách orientovaných severovýchodně.
Prohlédněte si rozsáhlou fotogalerii.