Premiér si každý měsíc dává radit od někoho jiného, říká Petr Smejkal
ECHOPRIME
Petr Smejkal vede od března poradní sbor na ministerstvu zdravotnictví zvaný Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Minulý týden premiér Andrej Babiš ohlásil výuku pro všechny a bez rotačního systému od 17. května. Smejkal dál trvá na tom, že vláda se při uvolňování nemá řídit podle „kalendářních dat“, ale podle „číselných dat“ – především o incidenci viru a podílu pozitivních testů.
Na začátek se musím přiznat, že vlastně nevím, kdo dnes rozhoduje, jestli vláda, nebo vy. Například u škol se ministerstvo školství odvolává na ministerstvo zdravotnictví a to se dosud odvolávalo na vaši MeSES.
Rozhoduje samozřejmě vláda. To je důležité si uvědomit v situacích jako teď, kdy Lubomír Zaorálek hlásá, že kultura musí mít při rozvolňování přednost, a přitom ve vládě sám hlasoval pro balíčky, ve kterých pořadí kultury bylo jasně uvedeno. Naši radu si primárně žádá ministerstvo zdravotnictví, ne vždycky, jen když chce s něčím poradit. Což neznamená, že pak naše rady respektuje. Ale tak to je transparentní. Já jsem vždycky chtěl, abychom se jednou přetavili v nějaký ten český Kochův ústav (Institut Roberta Kocha v Německu má za úkol kontrolu a prevenci nemocí, spadá pod spolkové ministerstvo zdravotnictví – pozn. red.). A MeSES je zárodek této mojí představy. Je nás pár lidí, děláme to zadarmo po práci. Takže budeme rádi, pokud nás třeba potom zakotví v reformovaném Státním zdravotním ústavu, ještě lépe spojeném s ÚZIS jako datovou základnou. Mohl by se tím mimochodem nahradit celý náš komplikovaný systém hygienických stanic, které jsou dost autonomní. Kdyby to byly pobočky jednoho ústavu v každém kraji, dá se to velmi zjednodušit.
Postupuje vláda podle vašich not?
Myslím, že pozvolné, nikterak překotné rozvolňování se dosud podařilo udržet i proto, že jsme do toho s MeSES vstoupili. Takové ty náhlé akce, kdy se vždycky snaží někdo někomu vyhovět a něco povolit mimo předchozí dohodu, to se nám do velké míry podařilo uhlídat. Rozvolňování se zatím daří, myslím si, že i díky MeSES. Ale teď už mám pocit, že vláda přešla do fáze, kdy stanovuje termíny, což my jsme nikdy nechtěli. Vždycky jsme doporučovali řídit se incidencí, postupovat nikoli podle kalendáře, ale podle dat. Takže v něčem nás vláda poslouchá, v něčem ne. Ale to si nestěžuji, tento model jsem vždycky respektoval, zejména proto, že lidé musí vědět, co radí odborníci a jak rozhodují politici. Připadá mi to transparentní. My vydáme doporučení a zavěsíme ho na web. Oni naše doporučení mohou odmítnout s tím, že většinová vůle národa je dělat věci jinak, řekněme rozvolnit a pustit lidi do hospod a na fotbal. Jen potom musí říct, že se řídí vůlí národa a kašlou na odborníky.
Dalo by se celkově říci, že jste vládu spíš brzdili?
To ani ne, v některých případech jsme jí říkali, že incidence je nízká a to či ono otevřít mohou. Na druhou stranu zejména tlaku ze strany ministerstva průmyslu jsme čelili jen s vypětím sil.
Celý rozhovor si můžete přečíst již nyní na EchoPrime. Nebo od čtvrtka v tištěném vydání v Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.