Amazon přiznal, že přes asistenta Alexu odposlouchává domácnosti či kanceláře

Pozor, Alexa špehuje

Amazon přiznal, že přes asistenta Alexu odposlouchává domácnosti či kancelářeNOVÉ
Svět

zd Echo24

Zaměstnanci Amazonu po celém světě mohou odposlouchávat klienty užívající virtuálního asistenta Alexu. Agentuře Bloomberg to sdělilo několik zaměstnanců a následně potvrdila i samotná společnost. Podle jejího mluvčího jde pouze o malý vzorek hlasových nahrávek, který má pomoci službu zlepšit. Podle bývalých a současných zaměstnanců zachycují nahrávky i to, co by neměly.

Každý pracovník, jejichž pracoviště leží od Bostonu po Costa Ricu, Indii či Rumunsko, musí údajně zpracovat až tisíc nahrávek denně. Zkoumat se mají nahrávky, s jejichž analyzováním měla Alexa potíže či je špatně zařadila, a pomáhat jí se tak „učit“. Tým pracovníků poslouchá nahrávky z domovů či kanceláří, přepisuje je, zaznamenává a poté „vrátí“ zpátky do systému ve snaze eliminovat výpadky v porozumění lidské řeči a zlepšení reakcí na příkazy.

Problémem je, že se k pracovníkům dostávají i nahrávky, které by si uživatelé určitě raději nechali pro sebe, jako je falešný zpěv ve sprše nebo dokonce nahrávky, které vytváří dojem kriminálního charakteru, jak vypověděli pracovníci agentuře Bloomberg. Přestože k zapnutí Alexy slouží jakési „probouzecí“ slovo, kvůli nedokonalostem či velmi podobným slovům může dojít k aktivaci i nechtěně vydáním nějakého zvuku, jako je kýchnutí, či nesouvisející konverzace.

Došlo tak na nahrávku falešně zpívající ženy ve sprše, ale také na křičící dítě volající o pomoc či cosi, co připomínalo znásilnění. Pracovníci, kteří jsou pak takovýmto prožitkem nutně rozrušení, nemohou nic dělat. Když zaměstnanci požádali o radu, co v takových případech dělat, dostali odpověď, že není záležitostí Amazonu do takovýchto případů zasahovat.

Podle mluvčího společnosti zaznamenává Amazon pouze extrémně malé množství vzorků z nahrávek. To vše pro zlepšení služeb pro zákazníky. „Máme striktní technické a operační pojistky a politiku nulové tolerance v možnostech zneužití našeho systému. Zaměstnanci nemají přímý přístup k informacím, díky kterým by mohli během práce identifikovat konkrétní osobu nebo účet,“ napsal Bloombergu mluvčí Amazonu v prohlášení.


Čtěte dále: Facebook bude respektovat mrtvé. Pomůže mu umělá inteligence

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.