Absence poslanců u Ondráčka? Nešlo o lenost, nebylo to selhání, tvrdí strany
Hlasování o Ondráčkovi
Stačily pouze dva hlasy, aby komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nebyl zvolen za předsedu komise pro kontrolu GIBS. Přesto několik stran, které proti Ondráčkovi dlouhodobě vystupovaly, mělo velký počet omluvených poslanců. „Nelze mluvit o selhání,“ tvrdí šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka. Sociální demokracii přitom chyběla víc než polovina klubu. Obdobně se vyjádřila TOP 09, která měla omluvené tři poslance ze sedmi. Šéf Pirátů Ivan Bartoš napsal, že jejich pět poslanců nechybělo z plezíru a byli řádně omluveni. ODS uvedla, že jeden její poslanec byl operován a druhý, který chyběl kvůli služební cestě, byl tzv. vypárován s poslancem za ANO.
Z řad ČSSD chybělo v pátek ve sněmovně hned 8 z 15 poslanců. Mezi nimi například i nový šéf strany Jan Hamáček, šéf poslaneckého klubu Jan Chvojka, dále třeba Milan Chovanec, Kateřina Valachová nebo Lubomír Zaorálek.
„Každý z našeho klubu měl omluvitelný důvod, proč na plénu nebyl. Někdo byl na dlouhodobé plánované cestě v zahraničí, další bohužel nemocní. Nelze mluvit o selhání. Je třeba si uvědomit, že hnuti ANO má s SPD a KSČM dost hlasů na to, aby si ve sněmovně prohlasovali cokoli,“ sdělil pro Echo24 předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
V obdobném duchu se pro Echo24 vyjádřil i místopředseda poslaneckého klubu Jan Birke: „Jasně jsme už před několika měsíci řekli, že kolegu Ondráčka nepodpoříme, a k hlasovací koalici ANO-SPD a KSČM jsme se nepřipojili ani tentokrát. O žádném selhání poslanců ČSSD proto nemůže být ani řeč.”
Ale ani hnutí ANO nebylo v postoji vůči Zdeňkovi Ondráčkovi jednotné. Například ministr Robert Pelikán či ostravský primátor Tomáš Macura byli ostře proti jeho zvolení.
TOP 09: Omluvy byly napříč stranami, jen by se zvýšilo kvórum
Selhání odmítá i TOP 09, která měla při hlasování tři omluvené poslance, tedy téměř polovinu svého poslaneckého klubu čítajícího sedm členů.
„Těch poslanců tam bylo omluveno napříč různými stranami více a kdyby byli přítomni, tak by se zvýšilo kvórům pro hlasování,“ uvedl pro Echo24 tiskový mluvčí TOP 09 Jakub Hnát. Straně chyběli čestný předseda strany Karel Schwarzenberg, František Vácha a Vlastimil Válek. Důvody jejich absence byly podle mluvčího u poslance Válka pracovní důvody, u poslance Váchy rodinné důvody a u poslance Schwarzenberga nemoc.
Čtěte také: Absence mě mrzí, ale Ondráčka by do komise stejně dotlačili, říká poslanec TOP 09
V podobném duchu se na Twitteru vyjádřil i poslanec Miroslav Kalousek. „Čím méně by bylo omluvených na naší straně, tím méně by jich bylo i na té druhé. To jsou jednoduché parlamentní počty v mantinelech jasného poměru 115:85,“ napsal.
Čím méně by bylo omluvených na naší straně, tím méně by jich bylo i na té druhé. To jsou jednoduché parlamentní počty v mantinelech jasného poměru 115 : 85
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) March 2, 2018
Piráti: Nešlo o plezír nebo lenost
Předseda Pirátů Ivan Bartoš upřesnil, že nehlasovalo pět z jejich celkem 22 poslanců s tím, že byli řádně omluveni.
„Kritiku směrem k Pirátům můžeme samozřejmě akceptovat, ovšem našich 5 nehlasujících poslanců není nějaký náš plezír nebo lenost. To odmítám,“ napsal Ivan Bartoš na svém facebookovém účtu.
Bartoš dále uvedl, že tři z jejich poslanců (Mikuláš Peksa, Vojtěch Pikal a František Kopřiva) byli omluveni kvůli pracovní cestě v zahraničí a další dva poslanci byli omluveni z rodinných, respektive zdravotních důvodů.
Bartoš dále upřesnil, že další dva zmiňovaní poslanci, kteří byli původně omluveni – Tomáš Vymazal a Lenka Kozlová, se i přes nemoc a pooperační rekonvalescenci dostavili a hlasovali.
KDU-ČSL: Soustřeďme se na ty, co podpořili Ondráčka
Kritiku odmítá i ODS, z jejíhož 25členného klubu se omluvili dva poslanci. „Pan poslanec Bláha byl včera během hlasování v nemocnici na operaci. Pan poslanec Bauer je na zahraniční služební cestě na misi OBSE a byl tedy tzv. vypárován. Konkrétně s panem poslancem Pavlem Plzákem (za hnutí ANO – pozn.red.),“ uvedla pro Echo24 mluvčí ODS Jana Havelková.
Jediným absentujícím poslancem KDU-ČSL byl Jiří Mihola. Předseda lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek deníku Echo24 sdělil, že Mihola byl omluven z rodinných důvodů. Bartošek dále dodal, že jeho strana selhání odmítá a vyzval k tomu, aby se lidé soustředili především na ty, které Ondráčka do funkce prosadili. „Namísto toho, abychom se zabývali tím, že část hnutí ANO podpořila volbu Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS, obviňujeme z výsledku demokratické strany. Aby policii kontroloval člověk, který bojoval za totalitní režim – to je ostudné,“ uvedl pro Echo24 Jan Bartošek.
Hnutí STAN při hlasování chyběl rovněž jeden člen jejich poslaneckého klubu a sice Pavel Pávek, který byl podle tiskového mluvčí Starostů Karla Kremla na jednání se zástupci waldorfských škol. „Zvolení poslance Ondráčka do tak významné funkce je selhání každého, kdo se na jeho zvolení vědomě podílel. Nutno dodat, že ani hlas pana poslance Pávka by bohužel sám o sobě zvolení nezabránil,“ odpověděl redakci Echo24 Kreml na to, zda se jedná o selhání jeho hnutí a ostatních stran, které proti Ondráčkovi vystupovaly.