Senátoři si stěžují na výběr členů do rad ČT a ČRo, prý nenaplňuje zákon
Volba do rad ČT a ČRo
Současný způsob výběru členů rad České televize a Českého rozhlasu nenaplňuje zákon. Organizace, které navrhují kandidáty do rad, i kandidáti sami, nereprezentují legitimní zájmy, jak předpokládá zákon. Po jednání senátní komise pro sdělovací prostředky to řekli senátoři David Smoljak (STAN) a Lukáš Wagenknecht (SEN21)
Členy rad ČT a ČRO volí Sněmovna. Poslanci je začnou vybírat příští týden, kdy se uskuteční veřejné slyšení. Volit by je měli v březnu. Mandáty šesti současných členů televizní rady a dvou členů rozhlasové rady skončí 26. března.
Rady jsou orgánem, jehož prostřednictvím se má uplatňovat právo veřejnosti na kontrolu veřejnoprávního média. Například zákon o České televizi říká, že v její radě mají být zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy. Návrhy kandidátů Sněmovně mají předkládat organizace a sdružení představující kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy. Obdobné požadavky stanoví i zákon o Českém rozhlasu.
To se ale podle Smoljaka s Wagenknechtem neděje. Podle Smoljaka je v důsledku nynější praxe složení rad nevyvážené. Senátoři si nechali zpracovat analýzu od advokáta Jiřího Kučery, který spolupracuje s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky. Analýza podle senátorů jejich podezření potvrdila. „Potvrdil naši obavu, že je tady nesoulad se zákonem o České televizi a o Českém rozhlase,“ řekl Smoljak. Požádali ho proto o podrobnější analýzu.
Wagenknecht míní, že již nyní existují členové rad, kteří nesplňují zákonné podmínky, protože je nominoval například tenisový klub nebo zbrojařská asociace. „Ten člověk by tam neměl být,“ uvedl. „Nechceme, aby se opakovalo, že tam budou lidi, kteří tam v úterý být nemají. A minimálně dva příklady už máme,“ dodal.
„My už teď jednáme se zástupci Poslanecké sněmovny, konkrétně s volebním výborem, o tom, jestli by se jak ta praxe, tak ten zákon, neměly nějakým způsobem dostat do souladu. Protože i oni vnímají, že ten stav je neuspokojivý a že takhle se situace nemůže vyvíjet donekonečna,“ řekl Smoljak.