Antverpy jako hlavní překladiště kokainu pro Evropu. Úřady vyhlásily válku mafii
DROGY V BELGII
Belgické přístavní město Antverpy bojuje s obrovským problémem v podobě trhu s kokainem. Tamní přístav se totiž stal hlavní vstupní branou dovozu této drogy do Evropy a belgická vláda město obviňuje z nedostatečných opatření, které umožnily rozšíření násilností. Místní úřady volají po tvrdé válce s drogovými magnáty.
Antverpský přístav se stal centrem pašeráků drog z celého světa. Podle místních úřadů se masivně zvýšil objem kokainu, který přes Antverpy putuje do celé Evropy. Zabavené množství drogy, která se obvykle dováží z Jižní Ameriky raketově roste, což ale podle odborníků neukazuje na úspěch policie a celníků, ale spíše na obrovský problém. Čím více zabaveného kokainu, tím více toho, který se dostal dál, tvrdí úřady podle deníku The New York Times.
V Belgii se zvyšuje kriminalita a násilí spojené s drogovým byznysem, na vzestupu je v Belgii i sousedním Nizozemsku také korupce. Konzumace drog a s ní spojená úmrtí rovněž rostou alarmujícím způsobem v celé Evropě.
Belgické policejní složky opakovaně uvedly, že jsou přehlceny bojem proti čím dál většímu počtu skupin, které na trhu s drogami figurují. Podle jejich údajů se úměrně se zvyšujícím se množstvím kokainu dováženého do Belgie zvyšuje i míra násilí. Celníci z antverpského přístavu jsou podle posledních informací na cestě k zabavení 100 tun kokainu, což je o třetinu více než za loňský rok. Jedná se o asi dvojnásobek množství, které se ještě před deseti lety zabavilo v celé Evropské unii.
Částečně se podle informací deníku NYT vina za zvýšenou aktivitu pašeráků dá přičíst i pandemii koronaviru. Ta totiž zapříčinila pokles počtu celníků a policistů v přístavech v Jižní Americe, což poskytlo mafiím volnější ruku. Organizované skupiny tak začaly přes moře posílat mnohem větší zásilky, než si dovolily kdy dříve.
Pandemie však pouze potvrdila trend z posledních let, tvrdí odborníci. V Kolumbii například čím dál více roste produkce koky, ze které se kokain vyrábí. K tomu dochází navzdory míru, který uzavřela tamní vláda a Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Kolumbijské drogové kartely zaměřily svou pozornost právě na Evropu s ohledem na čím dál složitější situaci na americkém drogovém trhu.
Evropa se navíc stala hlavním tranzitním místem pro zásilky drog na východ Ruska, do Asie a do státu Středního Východu, uvádí unijní protidrogová agentura.