Boj o justici. Kněžínka v čele ministerstva střídá „velvyslankyně Hradu“
Další změny ve vládě
Ministerstvo spravedlnosti bude mít během roku už čtvrtého šéfa. Jana Kněžínka (za ANO), který podá demisi, střídá „velvyslankyně Hradu“ Marie Benešová. Ta už post vykonávala v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, jíž jmenoval bez konzultace s parlamentem prezident Miloš Zeman před šesti lety. Změna přišla pouhý den poté, co policie navrhla státnímu zástupci obžalovat premiéra Andreje Babiše (ANO) a některé členy jeho rodiny z dotačního podvodu. Babišovi, který dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy Čapí hnízdo dělo cokoliv nezákonného, hrozí v případě soudu až deset let vězení. Opozice se obává účelovosti střídání na ministerstvu a snahy ovlivnit kauzu prostřednictvím změn ve státním zastupitelství.
Typově spíš úřednického šéfa resortu Jana Kněžínka střídá ostřílená Zemanova poradkyně, exministryně a někdejší nejvyšší státní zástupkyně Benešová. Ta bude mít velice brzy možnost vybrat nové předsedy Městského a Vrchního soudu v Praze. Oba soudy se ale budou zabývat kauzou Čapí hnízdo, pokud státní zástupce Jaroslav Šaroch vyhoví návrhu policie Babiše a další obviněné obžalovat.
Náhlý konec Kněžínka vyvolává obavy
Opoziční politici jsou ke změně hluboce kritičtí, dávají ji často do souvislosti se středečním rozhodnutím policie navrhnout obžalovat Babiše a ostatní obviněné v kauze Farmy Čapí hnízdo. Bývalý ministr spravedlnosti a šéf TOP 09 Jiří Pospíšil upozornil, že výměna Kněžínka za loajální Benešovou by mohla vést k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, a tím i k ovládnutí celé justiční soustavy s cílem ovlivnit vyšetřování premiérova dotačního podvodu. Benešovou také označil za „velvyslankyni Hradu“.
Samotného Pavla Zemana rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka překvapila a počká, s čím přijde jeho nástupkyně Marie Benešová. Svého případného odvolání, před kterým varují někteří zástupci opozice, se Zeman nebojí. V současné době by podle něj postrádalo demokratický prvek.
Krok navíc Babiš nekonzultoval s koaličním partnerem, vyplývá to z prohlášení předsedy ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka. Toho Kněžínkovo rozhodnutí překvapilo. Neměl prý žádné signály, které by tomu nasvědčovaly. Pokud by výměnu ministra spravedlnosti za současnou poradkyni prezidenta Miloše Zemana pro justici Marii Benešovou doprovázely nějaké změny na státním zastupitelství, bylo by to na vážnou debatu vládní koalice.
Překvapení a znepokojení vyjádřil i předseda lidovců Marek Výborný. Šéf Pirátů Ivan Bartoš je přesvědčen, že Kněžínek rezignoval pod tlakem. Podle předsedy STAN Víta Rakušana bude po příchodu Benešové slavit především Hrad.
Vláda odborníků? Kněžínka jsem jmenoval dočasně, říká Babiš
Pozoruhodný je i způsob, jímž Babiš Kněžínkovu rezignaci vysvětluje. Kněžínkovo rozhodnutí ho prý nepřekvapilo, protože jeho působení na ministerstvu bylo od počátku dohodnuto jako dočasné, sdělil. De facto tím řekl, že už v létě 2018 měl problém najít do vlády odborníka. S heslem o vládě odborníků přitom Babiš operuje od kampaně do sněmovních voleb v roce 2017.
Překvapivá je Kněžínkova rezignace také podle Unie státních zástupců.
Babiš v ČT označil možnost personálních změn na státním zastupitelství za nesmyslné spekulace. „Spekulace, že někdo chce měnit státní zástupce, jsou nesmysl. Pokud by to někdo chtěl, tak jsme to mohli řešit už v minulosti,“ řekl. Připomněl, že výměna nejvyššího státního zástupce je v kompetenci vlády, nikoli ministra spravedlnosti.