Británie, USA a další země viní Čínu z kyberútoků na firmy

Kybernetické útoky

Británie, USA a další země viní Čínu z kyberútoků na firmyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Vlády Spojených států a Británie ve čtvrtek společně varovaly, že skupina hackerů známá jako APT10, která má na svědomí útoky na firmy a instituce v řadě zemí, působí pod záštitou čínské vlády. Hackeři údajně vedli kampaň operací v Evropě, Asii a Spojených státech s cílem získat duševní vlastnictví a citlivé obchodní informace. Američtí prokurátoři ve čtvrtek odtajnili obžalobu dvou čínských občanů z hackerských útoků na několik institucí včetně amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Deník The Washington Post (WP) napsal, že stejné prohlášení jako USA a Británie má ve čtvrtek učinit více než desítka zemí včetně Německa, Japonska či Kanady. „Všechny se staly terčem během dlouhé špionážní kampaně, při níž se čínští agenti nabourali do systémů společností poskytujících vládním institucím a významným firmám zabezpečení počítačů či jiné služby v oblasti informačních technologií,“ dodává list.

Americké ministerstvo energetiky uvedlo, že útoky APT10 trvají přinejmenším od roku 2014. Hackerům se prý za použití sofistikovaných programů podařilo ukrást duševní vlastnictví a tajné obchodní informace, přičemž se zaměřovali na společnosti zajišťující provoz „klíčové infrastruktury“. Skrze poskytovatele IT služeb se podle americké vlády dostali k cílům alespoň ve 12 zemích.

Britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) si je vinou APT10 jisté s „nejvyšší mírou pravděpodobnosti“, píše se ve vládním prohlášení. NCSC zároveň hodnotí jako vysoce pravděpodobné, že APT10 udržuje trvalý vztah s čínským ministerstvem státní bezpečnosti a plní požadavky čínské vlády. APT10 podle Washingtonu „operuje jménem“ zmíněného ministerstva a USA usiluje o to, aby Peking za „nepřijatelné činy“ převzal odpovědnost.

Londýn i Washington tvrdí, že Čína porušuje bilaterální dohody z roku 2015 o potlačení hackerských útoků pro ekonomické účely. „Tyto aktivity musí skončit. Jdou proti závazkům učiněným Británii v roce 2015 a v rámci G20, aby nebyly prováděny nebo podporovány kybernetické krádeže duševního vlastnictví nebo obchodních tajemství,“ řekl britský ministr zahraničí Jeremy Hunt.

Američtí prokurátoři odtajnili obžalobu dvou Číňanů, kteří prý stojí za útoky na americké námořnictvo, NASA a společnosti v sektoru letectví, vesmírných a satelitních technologií. Dvojice identifikovaná jako Ču Chua a Čang Ťien-kuo má podle amerických úřadů rovněž vazby na čínské ministerstvo státní bezpečnosti.

„Je nepřijatelné, že neustále odhalujeme počítačové zločiny páchané Čínou. Chceme, aby Čína ukončila své nelegální kybernetické aktivity,“ řekl náměstek amerického ministra spravedlnosti Rod Rosenstein. Podle deníku Financial Times je obžaloba dvojice Číňanů součástí nové „čínské iniciativy“ ministerstva spravedlnosti, jejímž cílem je boj proti přibývající kyberšpionáži.

Čtěte také: Brutální vraždu skandinávských turistek v Maroku si pachatelé natočili, video koluje po internetu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články