Sobotka kryje zločin, s ČSSD složím koalici

Babišovo tažení proti šéfovi GIBS

Sobotka kryje zločin, s ČSSD složím koalici
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Ve světě unikátní metodu vyjednávání o vládě zvolil Andrej Babiš. Ve čtvrtek, tedy skoro pět měsíců od voleb, se konečně nechal slyšet, že exkluzivním partnerem pro jednání o koalici budou sociální demokraté. Ovšem ve stejný den, jen pár hodin předtím, řekl novinářům, že bývalý předseda a současný poslanec této strany Bohuslav Sobotka kryl trestnou činnost policistů.

Nabízí se výklad, že Babiš sociální demokraty do vlády nechce. Nutí ho však prezident Miloš Zeman, tak je tedy formálně pozve, ještě předtím je však naštve natolik, aby z jednání nic nebylo. Opravdu pozdější debata ANO a ČSSD žádné konkrétní výsledky nepřinesla.

Postup premiéra v demisi je na pováženou i z toho důvodu, že tak ostrý výpad nedává věcný smysl. Babiš se odkazuje na Sobotkův nezájem rozjet kázeňské řízení s šéfem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michalem Murínem, které mu navrhli olomoučtí státní zástupci v čele s Ivo Ištvanem. Podle České televize si Ištvanovi lidé stěžovali, že jim Murín nechtěl přesně vysvětlit jednu věc, totiž od koho věděl, že jeho inspekce prověřuje náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho. Nicméně Laubeho, natož Murína dosud neobvinili. „Místo toho, aby (Murín) pomáhal rozkrývat trestnou činnost policistů, tak ji zakrýval a pan premiér (Sobotka) ho kryl,“ zněla podle Mladé fronty DNES Babišova interpretace.

Tato rétorika upomíná, že celá aféra je jedním z dozvuků tzv. války policajtů, která proběhla v létě 2016. Při této válce se Ištvan a jeho zástupci stejně jako Babiš angažovali na straně těch, kdo se neúspěšně snažili zlikvidovat policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Murín byl na straně druhé. Jinými slovy, Babiš potřeboval něco na Murína vytáhnout a sáhl tam, kde se něco dalo snadno najít.

Optikou Čapího hnízda

Pochybnosti o důvodech Babišova útoku okamžitě otevírají stavidla spekulacím, proč se vlastně premiér potřebuje šéfa tak důležité instituce, jakou je GIBS, zbavit co nejrychleji, i když dosud nemá důvěru sněmovny. Zasvěcená veřejnost včetně poslanců v tom vidí především osobní důvody. Babiš potřebuje páku na policii, která stíhá jeho samého i čtyři rodinné příslušníky kvůli dotačnímu podvodu, a jako taková páka se nabízí GIBS. Hospodářské noviny dokonce upozornily, že GIBS dostala podnět, aby prověřila možný únik informací z případu Čapí hnízdo. Tímto únikem měly být údajné dokumenty banky HSBC o tom, že miliardář byl skutečným vlastníkem rekreačního resortu i v době čerpání eurodotací určených pro malé podnikatele. Není známo, jestli podnět podal Babiš, nebo někdo jiný. Spekulace pokračuje tím, že po výměně Murína by do čela GIBS nastoupil spolehlivý člověk, který by vyšetřovatelům znepříjemnil život.

Tato spekulace může být pravdivá, v každém případě by se dalo lidsky pochopit jednání politika, jenž chce za každou cenu ochránit vlastní rodinu. Stejně tak je jisté, že politik, který svým chováním dává k takovým úvahám podnět, není v pozici premiéra vyjednávacího o vládě na svém místě.

Když se člověk dostane do osobních potíží, brzy se mu začnou soukromé záležitosti proplétat s byznysem, případně veřejným působením. Babiš ze soukromých důvodů tlačí na policii, ve stejnou chvíli však v roli premiéra jedná o sestavení vlády. Vládu sestavit nechce, a tak zaútočí na významného člena partnerské strany, ovšem v rámci agendy, která se netýká vládních záležitostí, ale jeho osobně. Svým způsobem jde o šikovný manévr, jenž může vyvést obchodní či politickou konkurenci z konceptu, na druhou stranu se s tak nevypočitatelným člověkem nedá vážně jednat. Kdo může vědět, co mu příště přelétne přes nos? Ani podnik střední velikosti by něco takového u svého manažera netrpěl a zbavil by ho funkce přinejmenším do doby, než si dá osobní záležitosti do pořádku.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články