Do Řecka budou moci Češi bez testu na covid. Mám to na SMS, oznámil Babiš
DOVOLENÁ V ŘECKU
Řecko vyřadilo Česko ze seznamu zemí, jejíž občané mají povinnost předkládat test na koronavirus při vstupu do Řecka. Potvrdilo to řecké velvyslanectví v Praze. Premiér Andrej Babiš (ANO) avizoval, že původní rozhodnutí řecké vlády, ze Češi můžou do Řecka od 17. srpna pouze s negativním testem na koronavirus, ani nevstoupí v platnost. Řecký premiér to Babišovi měl potvrdit přes SMS zprávu.
„Na základě rozhodnutí řeckého předsedy vlády pana Mitsotakise nebude pro osoby cestující letecky z České republiky do Řecka požadována negativní diagnóza COVID-19 a očekává se změna příslušného společného ministerského rozhodnutí,“ uvedlo dnes odpoledne řecké velvyslanectví.
„Premiér uznal naše argumenty a psal mi, že to ohlásí dnes. Takže nic nebude od pondělí potřeba,“ uvedl dříve Babiš. Odběrová místa, která byla kvůli očekávanému náporu turistů zmobilizována, podle Babiše mají zůstat v novém režimu. Babiš současně apeloval na odpovědnost, řecké úřady podle něj řeší případ turisty, který odjel na dovolenou z karantény a v Řecku byl pozitivně testován.
Řecko nedávno kvůli růstu počtu nakažených koronavirem zavedlo povinné testy pro občany Česka, Švédska, Belgie, Španělska a Nizozemska, opatření má platit od pondělí 17. srpna. V příštím týdnu má do země letět asi 4800 Čechů, do poloviny září více než 30.000.
To znamená, ze původní rozhodnutí řecké vlády, ze Češi můžou do Řecka od 17. srpna pouze s negativním testem na koronavirus, ani nevstoupí v platnost.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) August 13, 2020
Lidé starší deseti let přijíždějící do Řecka podle dosavadního nařízení měli původně mít potvrzení o negativním testu a lékařské potvrzení o negativní diagnóze na covid-19 v angličtině. Oboje vydá laboratoř, která vzorek testovala. Vyžádat si ho ale musí lidé už před odběrem, některá místa za dokument chtějí navíc k ceně testu 200 až 250 korun. Test stojí obvykle 1756 korun ve státních a krajských nemocnicích, v soukromých odběrových místech může být cena pro samoplátce vyšší.
Před příjezdem do země také lidé měli vyplnit také formulář, takzvaný Passenger Locator Form (PLF), k dispozici je v angličtině na webu. Po jeho vyplnění je vygenerovaný QR kód, která si lidé musí vytisknout nebo uložit třeba do mobilu. Na jeho základě měli být někteří vybráni při překročení hranic k dalšímu testu na covid-19.