VIDEO: Ukrajinci využívají rozhovory jen jako kouřovou clonu. To jim neprojde, říká Lavrov
LAVROV ÚTOČÍ
Ačkoli úterní istanbulské jednání o podmínkách ukončení bojů na Ukrajině doprovázela nadějná, byť opatrná prohlášení z ruské i ukrajinské strany, o den později zveřejnil své tvrdé stanovisko ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ten na videu, která bylo zveřejněno na twitterovém účtu ruského ministerstva zahraničí, říká, že je třeba skoncovat se shovívavostí vůči Ukrajincům.
„V tuto chvíli je nejdůležitější přestat být shovívavý k Ukrajincům, kteří chtějí rozhovory a řešení využívat jako kouřovou clonu,“ řekl Lavrov. Vytvořit takový postoj se Ukrajincům podle Lavrova povedlo hned po té, co ihned po podpisu zhatili Minské dohody. „Tentokrát jim to neprojde,“ dodal.
Lavrov také říká, že Ukrajina musí přestat podporovat neonacistickou ideologii a praktiky. „Demilitarizace a denacifikace Ukrajiny tvoří nezbytnou součást dohod, které se snažíme uzavřít,“ řekl.
Ve videu také Lavrov zmiňuje, že Ukrajina má jisté diskriminační zákony, které jsou podle něj v rozporu i s mezinárodními smlouvami. „Tyto zákony zakazují ruský jazyk ve školství a v médiích,“ uvedl. „Ukrajina nedávno přijala zákony zakazující ruštinu i v každodenním životě,“ dodal Lavrov
💬 #Lavrov: What matters most right now is to stop indulging Ukrainians who want to use talks and solutions as a smokescreen. They have succeeded in this posture when they derailed the #MinskAgreements immediately after signing them.
— MFA Russia 🇷🇺 (@mfa_russia) March 30, 2022
This time, they will not get away with it. pic.twitter.com/BlJx0e5tuC
Ruská invaze na Ukrajině trvá už pět týdnů. Během této doby z Ukrajiny uprchly přes čtyři miliony lidí. Delegace Moskvy a Kyjeva usedly v úterý k dalšímu kolu vyjednávání v Istanbulu, to mělo původně trvat dva dny, nakonec ale skončilo zhruba po čtyřech hodinách. Podle mluvčího Kremlu nezaznamenala Moskva během vyjednávání žádný větší průlom. Šéf ukrajinských vyjednavačů Davyd Arachamija zase zdůraznil, že jakákoli dohoda mezi Moskvou a Kyjevem nebude možná, dokud Rusko neopustí veškeré území Ukrajiny zabrané po 23. únoru letošního roku. V Istanbulu šlo o první osobní setkání obou delegací od 7. března, od té doby delegace jednaly prostřednictvím videokonferencí.