Velký bratr zatím v Africe. Každé auto musí mít v sobě sledovací zařízení
SLEDOVÁNÍ AUT
Ugandská opozice a ochránci lidských práv kritizovali vládu za rozhodnutí vybavit každý vůz digitální technologií, která umožní vozidlo sledovat. Vláda minulý týden podepsala smlouvu s ruskou firmou Joint-Stock Global Systems, která na auta zařízení umístí. Podle opozice to bude moci být zneužito ke sledování kritiků vlády a k monitorování jejich pohybu.
Prezident Yoweri Museveni řekl, že vláda chce využívat nejmodernější technologie k potírání kriminality. Hovořil také o instalaci kamerového systému, který dodává Čína. Podle opozice ale tak intenzivní sledování lidí naruší právo na osobní soukromí a nemá oporu v ugandském právním řádu.
"Všechny utlačovatelské režimy zneužívají bezpečnost jako zástěrku pro sledování lidí a porušování práv občanů," řekla Dorothy Mukasaová, která řídí organizaci Unwanted Witness. Ta dohlíží na dodržování práva v digitální komunikační technologii. "Je to státní plán, jak všechny sledovat. Hodlají používat informace GPS ke špehování opozičních politiků, aktivistů a novinářů," řekla.
Museveni v květnu zahájil svůj pátý prezidentský mandát. U moci je od roku 1986 a v Africe je čtvrtý nejdéle vládnoucí politik. Některé západní státy i mezinárodní organizace ochránců lidských práv tvrdí, že používá k potlačení oponentů bezpečnostní složky. Jeho hlavní politický soupeř Bobi Wine řekl, že policie a armáda unesly stovky jeho stoupenců a mučily je.
"Uganďany by to mělo znepokojovat. Jde o mechanismus, jímž se bude kontrolovat jejich život," řekl k zavádění sledovací technologie šéf druhé největší opoziční strany Fóra pro demokratickou změnu Patrick Oboi Amuriat.