Jihoafrická republika zavedla kvůli koronaviru prohibici. Vojáci ubili muže, který pil na zahradě
BOJ S KORONAVIREM
Zákaz prodeje alkoholu v Jihoafrické republice v době šíření koronaviru zatím vedl k uvolnění kapacity v nemocnicích, ke hroucení podniků či k brutalitě bezpečnostních složek a také ke zvýšenému zájmu o ananasy, popisuje zpravodajská stanice BBC prohibici v zemi, kde se zatím koronavirem nakazilo přes 3400 lidí.
Myšlenka zakázat alkohol se zdála být logická. Prohibicí chtěly úřady zamezit rvačkám vyvolaným alkoholem, domácímu násilí, dopravním nehodám a neřízenému víkendovému pití oblíbenému po celé Jižní Africe. Policie, zdravotníci i analytici se domnívají, že alkohol sehraje roli ve 40 procentech případů, kdy musí být pacienti urgentně hospitalizováni.
Běžně se jihoafrické nemocnice musí zabývat 34 000 úrazy týdně. Od té doby, co v zemi platí prohibice, ale počet těchto případů klesl o dvě třetiny na zhruba 12 000 hospitalizací.
Podle profesora Charlese Parryho, který se zabýval vyhodnocením výsledků alkoholového zákazu, by při zrušení prohibice týdně přibylo na 5000 hospitalizací. Zatím se zdá, že v JAR se daří úspěšně brzdit koronavirus, ovšem pokud by se jeho šíření vymklo kontrole, hodnota těchto 5000 lůžek by se mohla vyvažovat zlatem. Zdravotníci také argumentují tím, že zákaz alkoholu má pozitivní vliv na imunitní systém lidí.
Jenže vymáhání toho, aby lidé zákaz dodržovali, není jednoduché, a bezpečnostní složky zasahují proti narušitelům pravidel s brutalitou a uchylují se k nezákonným krokům. Na začátku dubna ubili příslušníci armády k smrti muže, který pil na své zahradě ve čtvrti Alexandra v Johannesburgu.
Šéf jihoafrické policie Bheki Cele, který je známý drsnými výroky, se nechal slyšet, že jeho složky „zničí“ podniky prodávající tvrdý alkohol. Taková prohlášení odsuzuje Gareth Newham z Jihoafrického institutu bezpečnostních studií: „Je velice znepokojivé, pokud vrcholní političtí představitelé vyzývají policii k použití násilí nebo k porušování zákonů.“
Úplný zákaz alkoholu by mohl být likvidační pro mnoho lidí, kteří v této oblasti nyní podnikají, shodují se jihoafrické pivovary. Prohibice by také mohla dát prostor pro nelegální obchod s alkoholem a způsobit, že se sektor přesune do šedé zóny.
V zemi se nyní začínají rozmáhat recepty na domácí výrobu alkoholu. Na sociálních sítích se objevují návody na ananasové pivo nebo pivo z kukuřice a čiroku, společně s upozorněními, že při nedodržení správného výrobního postupu může být konzumace těchto nápojů nebezpečná.