Německá vláda chce zvýšit příspěvky migrantům a zpřísnit odsuny. Ty masově selhávají

Migranti v Německu

Německá vláda chce zvýšit příspěvky migrantům a zpřísnit odsuny. Ty masově selhávajíNové 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zvýšit příspěvky migrantům a zároveň zpřísnit podmínky odsunu pro ty, kteří neuspějí se žádostí o azyl, chce německá vláda. Příslušné návrhy již schválila. Ne všechny jsou ale přijímány nekriticky, a proto je možné, že v parlamentu ještě doznají změn.

První z návrhů připravil ministr práce a sociálních věcí Hubertus Heil (SPD) a počítá s tím, že se příspěvky samostatně žijícím žadatelům o azyl zvýší ze 135 na 150 eur měsíčně. Důvodem nárůstu je zvýšení životních nákladů v posledních letech. Další návrh ministerstva spravedlnosti má usnadnit přístup k jazykovým kursům širšímu počtu migrantů.

Třetí legislativní záměr se týká Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), kterému má dát více času na přezkum žádostí již uznaných uprchlíků. Normálně je musí znovu posoudit po třech letech, nyní má ale kvůli velkému množství případů mít o dva roky času více.

Výrazně kontroverznější než tyto plány je návrh zákona připravený ministrem vnitra Horstem Seehoferem (CSU), který rozšiřuje možnost dát do vazby migranty, které čeká deportace. Když budou plná deportační střediska, bude možné je umístit také do vazby v běžném vězení, i když v oddělených místnostech od normálních vězňů a vazebně stíhaných. Sankce, třeba v podobě pokuty, pak mají dopadnout na ty, kteří neříkají pravdu o své identitě.

Cílem změn je zvýšit počet deportací neúspěšných žadatelů o azyl. Jen loni se jich kolem 31.000 nemohlo uskutečnit, například proto, že chyběly potřebné dokumenty nebo policisté daného běžence nedokázali najít. Vráceno do země původu bylo celkem 26.000 migrantů.

Ne každý ale sdílí Seehoferovo přesvědčení, že nynější návrh je dobrou cestou k nápravě. Podle velké části zemských ministrů spravedlnosti totiž není možné dávat běžence do normálních věznic. Jak listu Süddeutsche Zeitung řekla ministryně za Dolní Sasko Barbara Havlizaová (CDU), migranti, které čeká odsun, se dopustili zpravidla jen toho, že Německo neopustili v daném termínu, zatímco ostatní vězni byli odsouzeni kvůli nějakému zločinu. Navíc takový postup podle ní za protiprávní označily jak německý nejvyšší soud, tak evropské soudy.

Ministr spravedlnosti v Bádensku-Württembersku Guido Wolf, který je také z CDU, tedy sesterské strany Seehoferovy CSU, návrh odmítá i proto, že už nyní v jeho spolkové zemi chybí 900 vězeňských míst.

Čtěte také: Pokud šlo v Notre-Dame o neopatrnost, pak to opravdu nechápu, říká prof. Kalina

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články