Začátek anarchie. Babiš uvolňuje pravidla rozpočtu pro bezbřehé utrácení

STÁTNÍ ROZPOČET

Začátek anarchie. Babiš uvolňuje pravidla rozpočtu pro bezbřehé utrácení
Předseda vlády během jednání expertní skupiny NERV Foto: Facebook Andreje Babiše
2
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Státní rozpočet přestal existovat a peníze občanů vybrané z daní se utrácejí naprosto nesmyslně. Opozice i odborníci těmito slovy kritizuje postup ministryně financí Aleny Schillerové a premiéra Andreje Babiše, kteří pro příště už nechtějí vypracovávat jak rozpočtovou strategii státního rozpočtu na další roky, tak odložit vytvoření strukturálního deficitu. Přitom ministryně financí už dříve řekla, že posune vytvoření makroekonomické predikce z listopadu na leden, protože je podle ní prý nejistá doba a nelze nic plánovat. Ekonom a někdejší viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl pro Echo24 uvedl, že nyní už nemáme ani rozpočet, ani ministra financí.

Premiér a někdejší ministr financí Andrej Babiš přitom návrh na rozvolnění pravidel vložil do daňového balíčku, kde je jednou z hlavních věcí i zrušení superhrubé mzdy a její nahrazení 15 procentní sazbou daně. Návrh tak nemusí procházet přes připomínkové řízení ale dostanou ho na stůl rovnou poslanci.

Babišův návrh ale mění i další věci. Současná novela zákona o rozpočtové odpovědnosti na rok 2021 uvádí, že strukturální deficit může být navýšen o 4 procenta HDP. Po premiérově zásahu není uvedena žádná hranice. Dále je pak v návrhu uvedeno, že ministerstvo financí může spočítat až v létě 2021, jaký bude deficit.

Návrh ostře zkritizoval ekonom Mojmír Hampl, který je jedním ze zakladatelů občanské iniciativy KoroNERV-20. „Pokud kdosi ve stávající vládě chtěl řídit stát jako firmu, tak lze jen konstatovat, že firma, která by přišla do banky s tím, že chce půjčit, ale nejen nemá byznys plán, ale dokonce na něj zvysoka kašle, by byla okamžitě vyhozena ze dveří. Tak se dnes chová vláda ve vztahu k trhům, od kterých si bude chtít půjčit stovky miliard korun. To je definice nezodpovědnosti,“ řekl pro Echo24 Hampl.

Někdejší viceguvernér ČNB přitom kroky ministryně Schillerové kritizoval již před pár dny, kdy šéfka státní kasy nechtěla zveřejnit makroekonomickou predikci, která je odsunutá z listopadu na leden. „„Bavíme se o slově rozpočet a já se obávám, že už žádný rozpočet nemáme. Rozpočet je nějaká rozumná přiměřená úvaha o tom, jaké budu mít příjmy a výdaje. To platí pro rodinu, platí to i pro stát. Tuhle rozumnou úvahu o budoucnosti už nemáme,“ řekl v nedělním pořadu Partie Hampl.

Jeho slova se tak nyní potvrzují, kdy Andrej Babiš přichází s dalším rozvolňováním. „Už nemáme nejen rozpočet, ale ani ministra financí, protože nikdo hodný tohoto jména ve vládě není. Paní Schillerové lze jistě odpustit, že není ekonomka, ale spíše jen agilní berní úředník bez rozhledu. Nelze jí ale odpustit, že rozkladu veřejných financí nejen přihlíží, ale i mu asistuje. V neděli přiznala, že žádná data, predikce a podklady pro sestavení rozpočtu nejen nepotřebuje, ale že jí dokonce překáží. Dnes mlčky asistuje rozpočtovým orgiím, jaké nemají v našich dějinách obdoby,“ řekl pro Echo24 Hampl.

Návrh také kritizuje poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček, podle kterého se ukazuje současný chaos při přípravě státního rozpočtu. „Je to začátek anarchie v rozpočtové politice státu. Babišova vláda rezignovala na jakýkoliv řád v rozpočtové politice. Rozpočet přestal existovat, nikdo ho neřídí, nikdo se nesnaží, aby se držel alespoň v nějakých mezích, mantinelech. Vládě je úplně jedno, jak rozpočet bude vypadat, ministryně financí Schillerová pouze sčítá jako účetní výdaje a nemá žádnou záklopku,“ řekl pro Echo24 Skopeček.

Makroekonomická predikce je podle Schillerové přesunuta na leden proto, že je prý vysoká nejistota dalšího ekonomického vývoje. Predikce, podle které se tvoří státní rozpočet na příští rok, byla přitom zveřejněna až v polovině září. Během posledních let byla hotová již v průběhu července.

„Ekonomické predikce se nevytvářejí jen v dobrých časech, jejich potřeba naopak roste v časech složitějších, byť jsou v takových dobách zatíženy větší mírou nejistoty. Již samotnou zprávou, že ministerstvo financí na predikci rezignuje, vysílá signál, že se vláda ohledně rozpočtu a ekonomických opatření rozhoduje bez dat a bez znalosti aktuální hospodářské situace. Návrh rozpočtu na příští rok, který vláda schválila a který je z důvodu nezapočítání daňových změn nedodělkem, dostává touto informací další ránu a nikdo ho nemůže brát vážně. K hospodářské politice realizované bez dat nemůže mít nikdo důvěru, nemůže vést k úspěchu a k co nejlepšímu zvládnutí ekonomické krize související s koronavirem. Vyzývám paní ministryni, aby makroekonomickou predikci ministerstvo financí vytvářelo a publikovalo standardně,“ řekl k postupu Schillerové Skopeček.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články