Firmy mohou začít testovat na náklady pojišťoven. Ale s nejistotou
TESTOVÁNÍ VE FIRMÁCH
Firmy mohou podle ministerstva zdravotnictví začít testovat zaměstnance na náklady pojišťoven. Ministerstvo vyjasnilo podmínky, za kterých mohou firmy vycházet z již přes dva měsíce platného mimořádného opatření, které upravuje antigenní testování občanů „zdarma“. Podle zástupců zaměstnavatelů je však problémem například nejistota plynoucí ze spojení s opatřením, které může kdykoliv nečekaně skončit.
Po pravidelném testování v průmyslových podnicích volá řada odborníků i zaměstnavatelé, kteří žádali o podporu ze strany státu již loni v létě. Podle dat je zaměstnání jedním z nejčastějších míst nákazy, lidé zároveň často nenahlašují rizikové kontakty či se vyhýbají testování z obav o finanční ztráty. Ačkoliv se řada podniků pustila do testování zaměstnanců již dříve na vlastní pěst, musely tak činit také na vlastní náklady.
Ačkoliv možnost proplácení testů pro zaměstnance pojišťovnami vychází z týdny fungujícího opatření, bylo nejprve potřeba vyjasnit, jak se má specifická situace v podnicích současným pravidlům přizpůsobit. Ministerstvo tak podmínky podnikům sdělilo až na konci minulého týdne.
„Mimořádné opatření lze plně využít již v současnosti i pro testování zaměstnanců podniků a firem včetně zaměstnanců z ciziny, neboť ti jsou rovněž pojištěni v českém systému veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí resortu Barbora Peterová. Lidé mohou podle nařízení bezplatně podstoupit test každé tři dny.
V případě testování zaměstnanců je nutné splnit stejné podmínky, jako mají například již fungující odběrová místa, například hlášení výsledků do informačního systému infekčních nemocí (ISIN), místním hygienám, používání certifikovaných testů či potvrzování pozitivních antigenních testů testem PCR. Podmínky upřesnila v dopisu pro Svaz průmyslu a dopravy náměstkyně ministra zdravotnictví Helena Rögnerová.
Podle Miroslava Paláta, který jako předseda expertního týmu pro zdravotnictví jednal za Svaz průmyslu a dopravy s ministerstvem zdravotnictví, jde o výsledek jednání v řádech týdnů. „V těch podnicích je testování z několika ohledů složitější záležitost. Pokud je to test takový, kdy musí provádět odběr zdravotnický pracovník, bylo třeba domluvit se na nějakých modalitách,“ řekl deníku Echo24 Palát.
Bylo tak podle něj nutné vyřešit specifické otázky, například v případě menších podniků, jejichž součástí nejsou zdravotnická zařízení či nemají vlastní závodní lékaře. „Bylo potřeba zabezpečit, že takový výkon bude hrazen ze zdravotního pojištění, bude-li jej provádět zdravotnický pracovník dejme tomu detašovaný, například bude možno využít kapacity ordinace praktického lékaře, například sestra, což je vyškolený pracovník, bude moct přijít do toho podniku a dělat odběry,“ dodal Palát. Důležité pak jsou i otázky dalších postupů spojených s testováním, jako je nakládání s osobními údaji či kam zasílat výsledky testů.
Tento systém testování ve firmách má však podle zástupců podnikatelů trhliny. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a obchodu Radka Špicara je problém například v tom, že není jasné, do kdy může systém fungovat. Mimořádné opatření o antigenním testování nyní platí „do odvolání“. „My potřebujeme, aby tam nebyla žádná stopka na takovýto speciální program,“ řekl deníku Echo24 Špicar s tím, že zaměstnavatelé potřebují vědět, že budou peníze dostávat například do konce roku, pokud to bude nutné. „Ne, že nám to zase po dvou měsících zruší společně s tímhle programem pro občany,“ dodal.
Další potíž nastane v případě, kdy se na trh dostanou testy umožňující samotestování laickou veřejností, tedy bez účasti profesionálních zdravotníků. „To bude muset být hrazeno v jiném režimu,“ řekl Miroslav Palát. Takové testy by přitom na trh mohly přijít už v poměrně krátké době, využít se mají například už od 1. března pro testování na školách. Ministr zdravotnictví Jan Blatný na středeční tiskové konferenci potvrdil, že jakmile bude zajištěn dostatečný počet těchto testů pro potřeby testování na školách, bude se stát snažit zajistit je právě i pro firmy. K tomu by podle něj mělo dojít v řádu týdnů.