Lidé podepisují petici proti Prymulovi. Ministr kontroverzní živnost už přerušil
PETICE PROTI MINISTROVI
Petice proti novému ministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) se objevila krátce po tom, co bylo začátkem týdne oznámeno, že právě profesor Prymula vystřídá v ministerském křesle Adama Vojtěcha (za ANO). Autoři petice vyjádřili obavy ohledně možného střetu zájmů nového ministra v souvislosti s jeho nedávno založenou živností, která mu umožňovala výrobu zdravotnických prostředků nebo zpracování studií. Petici během prvních dvou dnů podepsalo přes 13 tisíc lidí. V úterý ministr Prymula svou živnost pozastavil. Ale autorům petice to nestačí a podpisy stále přibývají na středečních 16 tisíc.
„Naší obavou je možnost vydělávání na občanech, a to právě pomocí nařízení státu k zabránění šíření COVID-19 (nošení roušek atd.). Člověk, který má být ministrem by dle našeho názoru neměl podnikat v činnosti výroby zdravotnických prostředků, jelikož to může ovlivnit jeho objektivní názor na situaci a jeho jednání může být ovlivněno podnikatelským cílem dosažení zisku,“ stojí v popisu petice, kterou sepsal student ústecké univerzity Denis Schmidt. Ten navrhuje, aby byl na post ministra místo Prymuly dosazen někdo kompetentnější pro výkon funkce, kdo by byl schopen objektivně hodnotit a vyvozovat správné závěry v dané situaci.
Prymula měl živnostenské oprávnění mimo jiné na výrobu zdravotnických prostředků, na poradenskou a konzultační činnost a na zpracování odborných studií od 17. června.
Ministr Prymula v úterý řekl, že o živnost požádal ještě před létem proto, aby mohl vykonávat funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. „Protože na začátku to vypadalo, že ji budu muset dělat na živnostenské oprávnění,“ poznamenal. „Byl jsem na úřadu vlády na poloviční úvazek, takže jsem logicky v tom zbytku chtěl něco dělat, ale bohužel k tomu nedošlo,“ vysvětloval nový ministr zdravotnictví ve vysílání České televize.
Podpisy pod peticí stále přibývají
Ačkoli Roman Prymula svou živnost přerušil, podpisy pod peticí stále přibývají. Ke středečnímu večeru ji podepsalo už přes 16 tisíc lidí. Podle autora petice ale není jeho oprávnění podnikat ve zdravotnictví tím jediným, co dokazuje, že není vhodným kandidátem na post ministra zdravotnictví a proto sbírání podpisů pokračuje. Nově autor petice poukazuje také na fakt, že Prymula musel skončit jako náměstek ministra zdravotnictví kvůli tomu, že nedostal bezpečnostní prověrku. Tu však nyní už jako ministr nepotřebuje.
V souvislosti s Prymulou petice zmiňuje také možný pokračující střet zájmů, kvůli kterému byl nucen skončit v roce 2016 ve funkci ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. Tehdy byl z funkce odvolán právě kvůli podezření ze střetu zájmů. Prymula měl totiž jako šéf nemocnice zároveň figurovat jako prokurista ve společnosti Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera. Společnost se zabývala výzkumem a klinickými studiemi ve zdravotnictví pro zadavatele z celého světa. Od roku 2010 do roku 2016 si měl Prymula podle Zdravotnického deníku přijít podnikáním na asi 32 milionů korun. Každý rok však příjmy vykazoval jiným způsobem a své působení ve firmě své dcery nikde nezmínil, ačkoli byl v té době ředitelem nemocnice, která nakupovala léky v řádu stovek milionů korun. Prymula byl navíc toho času také předsedou České vakcinologické společnosti. Tento post zastává i v aktuálním volebním období, které trvá do roku 2022.