Ropná válka. USA a spojenci uvolňují strategické rezervy ropy, chtějí snížit její cenu
ROPA NA TRHU
Spojené státy uvolní ze svých strategických rezerv ropy 50 milionů barelů, aby tak přispěly ke snížení tržních cen suroviny, oznamuje Bílý dům. Američané postupují v součinnosti s několika dalšími velkými zeměmi, které usilují o totéž. Vysoké ceny surovin totiž ohrožují zotavení globální ekonomiky z dopadů pandemie nemoci covid-19. Ropa v reakci nejprve zlevnila, později ale ztráty smazala a zamířila opět vzhůru.
Dodatečná ropa zamíří na trh od druhé poloviny prosince. Část strategických rezerv uvolní také Čína, Indie, Jižní Korea, Japonsko a Británie, upozornila administrativa prezidenta Joea Bidena. Podle nich je to poprvé, co Spojené státy postupují takto koordinovaně s několika dalšími velkými spotřebiteli ropy.
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank, k tomu dodává „Jedná se o svého druhu „ropné války“ USA a hlavních světových dovozců ropy kartelu OPEC a jeho spojencům, tedy zejména státům, jako je Saúdská Arábie a Rusko. Rijád, Moskva a další tradiční těžařské mocnosti se totiž v uplynulých týdnech odmítly podvolit tlaku hlavně právě Washingtonu, aby svoji těžbu navýšily.“ komentuje zásah Joe Bidena na ropných trzích.
Biden will release 50 million barrels of oil from Strategic Petroleum Reserve amid spike in gas prices and inflation https://t.co/R3EbS0Rj7i
— USA TODAY (@USATODAY) November 23, 2021
„Tohle je víc, než předtím naznačovaly zdroje. Otázkou je časový horizont toho uvolnění a jak na to zareaguje skupina OPEC+, která zahrnuje Organizaci zemí vyvážejících ropu a její spojence v čele s Ruskem.
OPEC a jeho spojenci loni na jaře v reakci na propad ekonomické aktivity způsobený pandemií a související pokles poptávky po ropě výrazně omezili dodávky na trh. Ve druhé polovině loňského roku ale začali omezení těžby postupně zmírňovat a letos v červenci se dohodli, že budou od srpna měsíčně zvyšovat denní produkci o 400.000 barelů denně.
Vzápětí po vyhlášení společného postupu spojenců oznámila vláda v Indii, že uvolní pět milionů barelů ropy. Japonská vláda už v pondělí oznámila, že pracuje na tom, jak uvolnění rezerv ropy zajistit, protože japonské zákony povolují část rezerv použít jen v případě, že je ropy nedostatek, nikoli za situace, kdy je cílem snížit její cenu.
OPEC a spojenci varují, že na uvolňování strategických rezerv odpoví omezením své těžby, a tak potlačí zlevňování ropy. Přesto že Bílý dům ohlásil uvolnění i strategických rezerv, tak ropa Brent zdražuje. Biden těmito kroky také riskuje, že si rozezlí Rijád, svého dlouholetého blízkovýchodního spojence, míní Kovanda.
Tento týden už zdražování pohonných hmot v ČR už nejviditelněji „dochází dech“. "Důvodem může být právě fakt, že světoví ropní obchodníci spekulují nad tím, že země v čele se Spojenými státy „sáhnou“ do strategických rezerv," říká Kovanda. V Americe je neustálé zdražování paliv jedním z hlavních důvodů, proč prezidentu Bidenovi tak znatelně klesá obliba u veřejnosti.
Největší koordinované uvolnění ropných rezerv v dějinách
Ropa na světových trzích na oznámení o koordinovaném uvolnění rezerv, bezprostředně zareagovala poklesem. Cena termínového kontraktu na severomořskou ropu Brent s dodáním v lednu zakrátko ztrácela více než jedno procento a spadla až na 78,55 USD za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) odepisovala také přes jedno procento a prodávala se za méně než 76 USD za barel. Později ale oba kontrakty ztráty smazaly a Brent vykazoval růst přes jedno procento na více než 81 dolarů za barel.
„Hodně bude záležet na tom, kolik z toho je nová ropa a kolik je pouze ropa přečerpaná, která by šla ze strategických rezerv tak jako tak,“ upozornila analytička Amrita Senová ze společnosti Energy Aspects. „Navíc spoustu té ropy bude nutné v roce 2022 doplnit. Takže i když to má vliv na dodávky v nejbližším období, u těch pozdějších dodávek je to spíš faktor pro růst cen,“ dodala.
Pokud skupina OPEC+ na koordinovaný postup několika zemí zareaguje tím, že s dalším zvýšením produkce plánovaným na leden počká, může tím snahu snížit ceny i zhatit. „Tím by totiž zmizela většina vlivu, který bude mít uvolnění strategických rezerv,“ upozorňuje Senová.
Bývalý americký prezident Donald Trump řekl, že Biden se jen snaží uměle snížit vysoké ceny. „Ještě před rokem jsme byli nezávislí, co se energií týče. Teď jsme ponecháni na pospas kartelu OPEC, v některých částech Kalifornie stojí galon benzinu i sedm dolarů a jeho cena se zvyšuje v celé zemi,“ poznamenal Trump. „Takhle se řídí země? dodal.
„Strategické ropné rezervy Spojených států jsou největší na světě a čítají kolem 606 milionu barelů. Kroky USA a dalších zemí uvolňující své rezervy, představují největší samostatně koordinované uvolňování ropných rezerv v dějinách. Předchozí velké operace podobného typu měly v gesci nadnárodní instituce typu Mezinárodní energetické agentury. Ta třeba v roce 2011 organizovala dosud poslední velké koordinované uvolnění rezerv, v objemu 60 milionů barelů. A to v souvislosti s tehdy propukající občanskou válkou v Libyi.“ uzavírá Kovanda.