Za neposlušnost vyhazov. Jermanová převolila zastupitele s jiným názorem

Dopady kauzy Čapí hnízdo

Za neposlušnost vyhazov. Jermanová převolila zastupitele s jiným názoremAKTUALIZOVÁNO 2
Domov

Michaela Cápová

Ministerstvo financí vyjmulo farmu Čapí hnízdo z evropského financování, oznámila středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) na zastupitelstvu kraje. A to ačkoliv Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy byl proti. Pro opoziční středočeské zastupitele, kteří s tímto krokem nesouhlasili, mělo jejich hlasování dopady. Jermanová nechala výbor převolit a do výboru dosadila většinu ze současné koalice.

Hejtmanku pro Echo24 odmítla, že by radu převolila právě ve spojitosti s kauzou Čapí hnízdo. „Žádná taková souvislost neexistuje. Jak jsem již řekla, koalice má tradičně většinu ve Výboru,“ uvedla stručně.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jana Jakoba, zastupitele z TOP 09 ve Středočeském kraji, který je právě i členem Výboru, vyjádření hejtmanky nepřekvapuje. „Paní hejtmanka to zdůvodnila slovy, že je to tradiční a normální, když s někým nesouhlasím, tak ho odvolám z funkce. Mně to normální nepřijde a bohužel mi to připomíná doby normalizační,“ uvedl pro Echo24.

Na Twitteru se k záležitosti vyjádřil i Vít Rakušan, 1. místopředseda STAN, který je současně středočeským zastupitelem. „Kdo nejde s námi, jde proti nám. Za neposlušnost se vyhazuje,“ napsal.

Výbor Regionální rady má 15 členů, kteří jsou voleni z řad členů Zastupitelstva Středočeského kraje. Nyní je ve Výboru většina opozičních zastupitelů. Byli totiž zvoleni krátce po volbách, v listopadu 2016, když byla na kraji ještě koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. V říjnu 2017 ale hnutí ANO, jakožto vítěz voleb, svým partnerům rozeslalo informaci, že jim vypovídá koaliční smlouvu.

„Když se změnila koalice na kraji, tak tento Výbor nepřevolili, protože tomu nekladli velký důraz. A teď mi to převolování přijde jako účelová záležitost, protože výbor v některých záležitostech nehlasuje tak, jak by si paní předsedkyně (hejtmanka, pozn. red.) představovala,“ dodal pro Echo24 Jakob.

Koalice dnes odpoledne provedla změny ve výboru

Středočeská koalice ANO a ČSSD podporovaná KSČM dnes získala většinu ve výboru regionální rady, který dohlíží na dotace v končícím regionálním operačním programu. Podle opozice jde o reakci na nedávné rozhodnutí výboru nevyjmout farmu Čapí hnízdo z evropského financování. Koalice to odmítá a tvrdí, že orgán byl obměněn kvůli nedávné změně ve vedení kraje.

Podle předsedy krajské organizace STAN Věslava Michalika by výbor ještě mohl být významný do budoucna, a to opět v situaci spojené s Čapím hnízdem. „Protože pokud úřad regionální rady zahájí správní řízení s příjemcem dotace a nařídí mu vrácení, tak mu bude muset vyměřit penále, které v takových případech dosahuje výše sto procent. Takže se bavíme pak následně o kauze, která má rozměr 100 milionů korun,“ upozornil Michalik.

Výbor regionální rady bude podle něj tím, kdo bude rozhodovat o případné žádosti, zda penále odpustit nebo snížit. „A to je možná to, oč se tady hraje a proč byla taková touha neponechat třeba ten poměr alespoň osm ku sedmi, ale mít ho s drtivou převahou 12 ku třem,“ dodal Michalik.

Výbor byl ustaven po předloňských krajských volbách, mezitím se ale vedení hejtmanství změnilo a nová koalice v něm neměla většinu. ANO mělo v patnáctičlenném orgánu čtyři hlasy a sociální demokraté a komunisté po jednom. Pět zástupců mělo hnutí STAN, tři ODS a jednoho TOP 09. Nyní má ANO nově šest křesel, ČSSD čtyři, KSČM dvě a tři zbývající křesla připadla opozičním STAN, ODS a TOP 09.

Opozice výměnu členů výboru kritizovala. Zastupitel za TOP 09 Jan Jakob uvedl, že cílem je potrestat zastupitele, kteří mají jiný názor na řešení Babišovy kauzy. Poměr ve prospěch koalice podle něj neodpovídá výsledkům voleb a je ukázkou arogance moci. Zástupci ANO a KSČM namítli, že poměr sil koalice a opozice je jako v minulosti 12 ku třem. „Musím se ohradit i vůči hláškám o normalizaci a zvůli moci,“ dodala hejtmanka.

Čtěte také:

Ministerstvo financí vyjmulo Čapí hnízdo z evropských peněz