Šikana, říká o „majetkovém striptýzu“ starostů europoslanec Polčák
Zákon o střetu zájmů
Starostové a hejtmani chtějí v pondělí přesvědčit premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby podpořil zmírnění zákona o střetu zájmů. Nelíbí se jim hlavně povinnost zveřejňovat v centrálním registru informace o veškerém svém majetku. Kvůli této povinnosti dle nich hrozí, že v komunálních volbách se hlavně v malých obcích nepovede sestavit žádné kandidátky. Stát by do obcí musel poslat nuceného správce. „Po příštích komunálních volbách se bojím, že to budou stovky případů,“ říká v rozhovoru pro Echo24 europoslanec za STAN a předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák.
Stává se podle vás z požadavku na transparentnost šikana politiků?
Ano, stává se z toho nepochybně šikana. Je v tom hlavně velká disproporce. Pokud si může poslanec ročně vydělat i milion korun, je požadavek na transparentnost opodstatněný. Když to ale dáme do relace s neuvolněným místostarostou, jenž má měsíčně odměnu tisíc korun, ale má stejné povinnosti, je to naprostá disproporce. Druhá věc je, že zákon požaduje, aby se zveřejňovalo i to, co mají politici doma. Třeba cenné nádobí nebo obrazy. Zveřejňuje se vše v hodnotě nad 50 tisíc. Zveřejnění majetku na internetu se může stát přímou pozvánkou pro zločinecké struktury. Stačí jen počkat, až politik odjede na dovolenou. Další věcí je, že na malé obci, kde si všichni vidí do talíře, přeci jenom pořád funguje česká malost a závist.
Máte zprávy, že by starostové trpěli tímto majetkovým striptýzem v nějaké osobní rovině?
Opravdu se stalo v obci Kamýk nad Vltavou, že si v hospodě skupina mužů prohlížela majetkové přiznání těch z obce, kteří jsou v registru. Lustrovali je a bavili se tím.
Říkal jste, že se v komunálních volbách může stát, že nebude v některých obcích nikdo kandidovat. Právě kvůli povinnosti zveřejňovat majetek. Co by se stalo, kdyby se do komunálních voleb nikdo nehlásil?
Když nebudou podány kandidátky, nemá kdo velet v obci. Podle zákona poté nastupuje institut nuceného správce, který zajišťuje běžný chod obecního úřadu na náklady státu. Jde o státního úředníka, kterému platí stát cestovné a další výlohy. Za celé volební období fungoval nucený správce v desítkách případů. Po příštích komunálních volbách se bojím, že to budou stovky případů. Ti úředníci ale na ministerstvu vnitra chybí.
Museli by se nabrat noví úředníci?
Ano. To jsou další náklady.
Starostové a nezávislí navrhují, aby přístup do registru nebyl zcela otevřený, ale aby byl podmíněný žádosti. Jak by podle vás měla vypadat, měl by se tam uvádět nějaký důvod?
Zdůvodnění být nemusí. Ale jméno ano. Já myslím, že je to naprosto legitimní, aby ten, o jehož majetkové přiznání jde, věděl, kdo se na to dívá. Musí se to ale týkat všech, nejen komunálních politiků.
V pondělí budete jednat s premiérem v demisi Andrejem Babišem. Hledáte podporu novelu zákona i mezi parlamentními stranami?
Už jsem se bavil s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Není zcela zaseknutý v tom, že by problém nepovažoval za vážný. Vadí mu ale, že ty novely mají svá slabá místa. Slabé místo novely od STAN spočívá v zatemnění možnosti nahlédnout bez žádosti i na majetková přiznání senátorů i poslanců. Slabina novely KDU-ČSL je ta, že z povinnosti zveřejňovat majetkové přiznaní vyjímá neuvolněné funkcionáře, a tím se neřeší problém uvolněných starostů.
S kým jste ještě vyjednával o podpoře novely?
Hovořil jsem se zástupci ODS. Ti problém plně chápou a řešení podporují. Předpokládám, že podobné stanovisko mají kolegové z KDU-ČSL a TOP 09. Žádná další jednání jsme neměli. Předpokládám, že hejtman Netolický bude schopen mluvit s lidmi z ČSSD. Ale ta základní odpovědnost je na poslancích, kteří novely předkládají. My ale chceme především uvolnit tu zablokovanou cestu přes ministerstvo spravedlnosti, proto jdeme za panem premiérem. Odpověď ministra spravedlnosti Pelikána na interpelaci poslance Víta Rakušana v této věci byla za hranou arogantnosti. (Pelikán ve sněmovně v polovině ledna poslanecké úpravy odmítl – pozn. red.)
Ministerstvo vnitro s vámi souhlasí?
Vnitro říká, že problém je vážný a měl by se řešit. Resort vnitra totiž ví, že by do obcí muselo posílat ty nucené správce.