Cena benzinu letí nahoru. Zdražování se nemusí zastavit ani na 37 korunách za litr
CENY POHONNÝCH HMOT
Řidiči si v poslední době nemohou nevšimnout, jak cena pohonných hmot letí strmě nahoru. Cena nejprodávanějšího Naturalu 95 se vyšplhala v průměru na 34 korun a je tak nejvyšší za posledních sedm let. Zdražování ale z daleka nekončí a i v následujících týdnech poletí cena pohonných hmot vzhůru. Důvodem je zvýšení cen ropy na trhu a také vyšší poptávka po pohonných hmotách, která se očekává po umožnění cest do Spojených států.
Motoristé si několik let mohli dopřávat kupovat benzin pod 30 korun za litr. Ještě v loňském květnu se průměrná cena pohybovala okolo 26,10 korun za litr. Od té doby však docházelo k pozvolnému zdražování. Na začátku letošního roku byla průměrná cena 27,90. Se začátkem října ale přišlo znatelné zdražení, kdy se cena vyšplhala až přes 34 korun za litr. V současné době také za naftu utratí motoristé 32,05 korun v průměru.
Meziročně tak benzin zdražil o více jak 6,20 korun. Důvodem tak znatelného nárůstu je aktuální vývoj na trhu s ropou, kdy se Brent pohybuje okolo hranice 80 dolarů za barel. Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček ovšem upozorňuje, že benzin nebyl takto drahý ani před třemi lety, kdy Brent převyšoval úroveň 85 dolarů za barel.
Za současný stav tak mohou i majitelé pump, kteří mají vyšší marže na benzin. „A to z toho důvodu, aby pokryli vyšší náklady za zaměstnance a provoz čerpacích stanic. Zároveň se snaží napravit velice špatné výsledky z loňského roku,“ uvedl Křeček, který tím naráží na koronavirovou krizi a s tím spojenou nižší poptávku.
Podle něj lze v následujících týdnech sledovat další zdražování. „V krajním případě by cena benzínu mohla vystoupat až na 37 korun za litr. Cena nafty by v zimním období měla být zhruba o 1,50 koruny za litr levnější,“ odhaduje Křeček.
Ještě větší zdražení odhaduje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj nelze vyloučit, že během zimy v některých regionech skočí cena až ke 40 korunám za litr, jako tomu bylo patrné v roce 2012. „Jedna z největších amerických bank, Bank of America, už polovině září varovala, že cena ropy se již tuto zimu může dostat na úroveň 100 dolarů za barel. To by právě výrazně zvýšila pravděpodobnost, že čeští řidiči budou za benzín platit průměrně až 40 korun za litr,“ uvedl Kovanda.
I podle něj jsou ale na vině také čerpací stanice, které nad rámec zdražení ropy využívají rostoucí inflaci. „Ti se totiž „hojí“ po pandemické krizi a snaží se svézt na vlně všeobecného strachu veřejnosti z inflace. Kvůli tomuto strachu jsou řidiči ochotni platit u čerpacích stanic vyšší marže, a přitom je ještě vzhledem ke zdražování v širší ekonomice považují za přijatelné,“ dodal Kovanda.
Kromě pohonných hmot se lidé mohou se zdražováním potkat skoro ve všech oblastech. Patrné to je i u stavebních materiálů, které prodražují stavby až o pětinu. Kromě toho rostou ceny také u energií. Velkoobchodní ceny elektřiny na pražské energetické burze trhají rekordy. Statisícům Čechů také hrozí, že jim od listopadu zdraží elektřina až o 50 procent.
Společnost Bohemia Energy totiž změnila svůj ceník a prudké zdražení se může dotknout velké řadě domácností. Se zdražováním zřejmě počítá také ČEZ, který však své ceny upraví až ke konci roku.