Španělsko nepovolilo lodi NGO vyrazit k Libyii a naloďovat migranty. Prý nedodržuje předpisy
humanitáři s problémy
Španělské úřady nepovolily vyplout jedné z lodí španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která chtěla minulý týden vyrazit k Libyi naloďovat migranty prchající z Afriky na vratkých člunech do Evropy. Informovala o tom dnes místní média. Ředitel organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps rozhodnutí místních úřadů kritizoval s odůvodněním, že ohrožuje životy migrantů.
Jako jeden z důvodů nevydání povolení španělské úřady uvedly, že posádka lodi nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy, které ukládají vylodit zachráněné v nejbližším bezpečném přístavu. To ale nemohla udělat loni řada lodí ve Středomoří, protože Itálie a Malta odmítají vpouštět do svých přístavů lodě zahraničních nevládních organizací, snaží se tak přimět další státy EU, aby se na přijímání migrantů také podílely.
„Loď musela s migranty plout několik dní, než mohla zachráněné migranty vylodit v přístavu, který byl velmi vzdálen místu jejich nalodění,“ píše se mimo jiné ve zdůvodnění zákazu vyplout pro loď organizace Proactiva Open Arms. Šéf námořnictva v Barceloně Javiera Valencia vydal zákaz této lodi do té doby, než bude dosaženo dohody s příslušnými úřady v zemích, které jsou pro vylodění migrantů plujících z Libye nejbližší.
Óscar Camps označil zákaz za „absurdní“ a „nezodpovědný“. „Máme všechny papíry v pořádku, předpisy plníme a vždy včas kontaktujeme koordinační centrum pobřežní stráže,“ řekl Camps serveru eldiaro.es. Dodal, že při poslední misi této lodě v prosinci žádali marně o vplutí do přístavu Itálii, Maltu, Francii a Tunisko. Nakonec dostali povolení od Španělska.
Španělská vláda loni přijala několik lodí s migranty, které předtím odmítly vpustit do svých přístavů jiné země Středomoří. S tímto zákazem přišla loni jako první italská vláda, které se takto snaží snížit masový příliv migrantů z Afriky. Italský ministr vnitra Matteo Salvini viní nevládní organizace, že naloďování migrantů u pobřeží Libye nahrávají pašerákům a nelegální migraci.
A zatímco v posledních několika letech zažívaly největší příliv migrantů z Afriky a Blízkého východu Itálie a Řecko, loni připlulo nejvíce běženců přes Středomoří do Španělska (na 56.000).