Babiš nemá žádný plán. Do voleb má ale klid, hlasování o nedůvěře lídři opozice nevyvolají

STRATEGIE PROTI COVIDU

Babiš nemá žádný plán. Do voleb má ale klid, hlasování o nedůvěře lídři opozice nevyvolají
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nemá žádný plán, kam se země bude ubírat po tvrdém lockdownu. Foto: Andrej Babiš
1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nemá žádný plán, kam se země bude ubírat po tvrdém lockdownu. Přiznal to při sněmovních interpelacích, kde navíc opozici vyzval, ať napíše své plány na kus papíru a Babišovi je předloží. Lídři opozice ze strany ODS a Pirátů pro Echo24 uvedli, že žádnou tvrdou akci proti premiérovi nechystají. Přiznávají sice, že v současné době panuje naprostý chaos. Hlasování o nedůvěře by ale prý bylo v současné době destruktivním činem.

Premiér Andrej Babiš často o sobě mluví jako o schopném mikromanažerovi, který umí vyjednávat a je na všechno vždy připraven. Že tomu tak není, ukázaly i sněmovní interpelace, kam chodí velmi výjimečně. Na otázku opozice, co nastane po třech týdnech tvrdého lockdownu, však nedokázal odpovědět. „Neznám nikoho, kdo by predikoval přesně, co se stane. Je tady plno expertů, kteří doporučují opatření. Vy se mě ptáte, co se stane, ale já nejsem schopen tady říkat nějaké konkrétní čísla. Měli jsme tady psa, ale ta predikce není možná. Vy chcete po mně nějakou věc, kterou nejsem schopen odpovědět,“ řekl Babiš, který tím pobouřil jak veřejnost, tak politické zástupce.

Důvodem je, že se tímto výrokem ukazuje chaotičnost rozhodování celé vlády, která vyhlásila lockdown bez konkrétního cíle. Lídři dvou nejsilnějších opozičních stran ODS a Pirátů ale pro Echo24 uvedli, že hlasování o nedůvěře nevyvolají. „Nedůvěru vládě jsem navrhoval už v říjnu. Ale pád vlády půl roku před volbami bez volebního zákona nic nezmění. Pomohou nám jen volby. Kompetenci k řešení krize ale prokazujeme opakovaně, stejně tomu bude i teď,“ řekl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

To samé se domnívá i šéf Pirátů Ivan Bartoš, podle kterého by krok proti Andreji Babišovi znamenalo předání moci hlavě státu Miloši Zemanovi. „Pád vlády by v současné situaci vyvolal nestabilní situaci, ve které by nebylo vůbec jasné, jaká vláda a s jakými záměry by se ujala úkolu pandemii řešit. A zda by vůbec získala důvěru Poslanecké sněmovny. V současné situaci navíc pochybují, že by se našel dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry pro takto destruktivní čin, který by znamenal další posílení role prezidenta Zemana, který se dlouhodobě v těžkých chvílích neosvědčil a už v minulosti prokázal, že nehodlá respektovat znění ústavy,“ řekl pro Echo24 Ivan Bartoš.

Ten také odmítá, že by Piráti nepřinášeli návrhy, jak ze současné koronavirové krize ven. Podle Bartoše ale opozici chybějí jakákoliv data, podle kterých by se vytvářely analýzy pro budoucí vývoj. „S návrhy jak situaci řešit jsme přišli již před rokem v plánu Budoucnost řešíme teď a před měsícem v plánu Za pět dvanáct. Dlouhodobě žádáme o vyjasnění pravidel pro zpřísňování a rozvolňování poté, co vláda loni zcela zavrhla karanténní systém PES,“ řekl Bartoš.

Piráti chtějí do budoucna vyřešit kvalitu a spolehlivost testů. Zároveň také chtějí nastavit přiměřené náhrady a vytvořit pravidla tak, jak mají podniky postupovat a vymezit práva a povinnosti zaměstnancům. „To vše už měla vláda dávno připravit a v tomto její práci do velké míry suplujeme,“ dodal Bartoš.

Také podle Fialy přichází opozice s dostatkem návrhů, jak situaci vyřešit. Strany ale naráží na problém, že je vláda ignoruje. „Žádný plán od vlády čekat nemůžeme, o tom už jsme se za rok s covidem přesvědčili. Přicházíme s vlastními návrhy a budeme to dělat i nadále,“ dodal Fiala.

Lehkou predikci po čtvrtečních interpelacích nastínil v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj by k rozvolnění mohlo dojít, až bude počet hospitalizovaných 3000 lidí. „V současné době je tam 6 tisíc osob,“ řekl Blatný. Přitom podle dat jeho ministerstva bylo v pátek ráno hospitalizováno 8150 osob.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články