„Zaměstnanci, napište se.“ „Musely se vyklidit mrazáky,“ popsal kauzu očkování v SZÚ zaměstnanec
KAUZA SZÚ
Kauza okolo očkování zaměstnanců Státního zdravotního ústavu (SZÚ), kteří dostali vakcínu, aniž by patřili do některé z ohrožených skupin, pokračuje. Podle svědectví jednoho ze zaměstnanců ústavu Michala Martínka absolutně nebyla vyřešena logistika a skladování vakcín. Vedení SZÚ pak na poslední chvíli před novou dodávkou vakcín shánělo zaměstnance, aby se nechali naočkovat a předchozí várka očkovací látky se nemusela vyhodit. Kvůli skandálu už rezignoval šéf SZÚ Pavel Březovský.
Martínek, který poskytl rozhovor serveru Seznam Zprávy, byl právě jedním ze zaměstnanců ústavu, kteří vakcínu obdrželi, aniž by patřili do jakékoliv ohrožené skupiny. Ze zhruba 450 zaměstnanců SZÚ je jen několik desítek lékařů, zbytek tvoří lékařští pracovníci, hygienici, výzkumníci nebo úředníci, kteří s pacienty přicházejí podle serveru do styku jen ojediněle.
O tom, že se bude očkovat, se Martínek dozvěděl dle svých slov před Vánoci. „Dostali jsme e-mail s novoročním přáním od pana Březovského. Mimo jiné napsal, že 7. 1. přijdou do ústavu vakcíny, ale nebylo tam specifikováno, jestli se začnou očkovat jenom rizikové skupiny, jestli to budou dostávat určité skupiny zaměstnanců, nebo všichni. Ale vědělo se, že vakcíny přijdou,“ uvedl sedmatřicetiletý Martínek, který pracuje v SZÚ a dle svých slov pracuje „pouze u počítače.“ Rozhodně tedy nepatří v žádné charakteristice do některé z ohrožených skupin obyvatelstva.
„Potom, myslím ve středu 6. 1., přišel harmonogram s tabulkami rozepsanými přibližně na čtyři týdny a do dvou ordinací s tím, že se tam zaměstnanci mají zapsat. Bylo tam vyloženě napsáno „zaměstnanci, napište se“. Hned jsem se zapsal na první termín, na pondělní ráno 11. ledna,“ dodal s tím, že sám očkovací strategii a bral očkování prostě jako povinnost uloženou zaměstnavatelem.
„V té první zprávě nebyla naznačená žádná možnost očkování pro rodinné příslušníky. Potom jsem 8. 1. dostal informaci, že se změnil harmonogram, ať se na něj podívám. Automaticky mě přihlásili na pondělí, jak jsem byl zapsaný, akorát rozšířili počet ordinací. Navíc s tím, že můžu napsat i manželku, že je hodně vakcín,“ vysvětlil Martínek s tím, že manželku nakonec zapsal pouze jako náhradnici a tak nakonec vakcínu nedostala. Martínek však naočkován byl. Zmiňované tabulky už během týdne publikoval server Seznam Zprávy.
„Byli lidé, kteří s tím měli morální problém a odmítli to, ale naše paní vedoucí centra, která očkovala v jedné z těch ordinací, vyloženě odchytávala lidi a stejně je tam dotáhla. Některé kolegyně z toho mají dost velké výčitky svědomí, že se nechaly očkovat,“ popsal situaci v SZÚ Martínek, který zároveň pracuje pro Evropskou unii a do kanceláře normálně v podstatě nechodí. „Vedení SZÚ prostě vědělo, že ve čtvrtek má přijít další vakcína, takže potřebují vyprázdnit mrazák. Brali to tak, že je to dostatečné ospravedlnění toho, co se dělo. Někteří to tak brali,“ dodal Martínek.
Kauza využití vakcíny pro zaměstnance přiměla šéfa SZÚ Pavel Březovský. Ten v prohlášení na webových stránkách SZÚ uvedl, že považuje za naprostou prioritu, aby byl zachován bezproblémový chod ústavu. „Jako ředitel za vzniklou situaci přijímám veškerou odpovědnost. Z tohoto důvodu jsem se dnes rozhodl na svoji funkci rezignovat,“ uvedl.
V Česku se začalo očkovat 27. prosince, přednostně mají v první vlně dostávat vakcínu proti koronaviru zdravotníci a senioři v domovech. Babiš řekl, že zatím dostalo podle odhadů vakcínu 70 000 až 75 000 lidí. Skupinu s nejvyšší prioritou, kde jsou kromě zdravotníků také lidé nad 80 let, tvoří podle Blatného 700 000 lidí. V pátek začne fungovat centrální registrační systém zatím pro osmdesátileté a starší, od února se mohou zapsat i všichni ostatní zájemci.