Chybí Babišovi důkazy proti Murínovi? Dvě bezpečnostní rady zatím bez výsledku
Kauza GIBS
V březnu zasedala dvakrát Bezpečnostní rada státu. Zda jednala i o šéfovi GIBS Michalu Murínovi, není zřejmé. Přitom podle premiéra v demisi Andreje Babiše představuje Murín, proti němuž zahájil kárné řízení, bezpečnostní riziko a nekompetentní osobu. Navíc v minulosti uvedl, že kvůli němu Bezpečnostní radu státu svolá. Ve výstupech z jednání zmínky ale o Murínovi chybí.
Na přímý dotaz deníku Echo24, zda se ředitelem GIBS Bezpečnostní rada státu zabývala na svém zasedání v úterý ráno, odpověděla mluvčí vlády Barbora Peterová, že o tom „nemá informace“. Babiš přitom už na konci února avizoval, že kvůli Murínovi bezpečnostní radu svolá. „O tomto bodu jednání nemám informace,“ uvedla pro Echo24 Peterová.
V tiskové zprávě, kterou Úřad vlády po úterním jednání bezpečnostní rady rozeslal, jsou informace o řadě věcí, kterým se rada zabývala. Například, že „byly uděleny Ceny Bezpečnostní rady státu za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky ČR pro rok 2018. V hlavní kategorii byly uděleny tři ceny, ve studentské kategorii dvě ceny, které budou slavnostně předány v prvním pololetí roku 2018.“ O Murínovi nic.
Bezpečnostní rada státu se sešla v březnu dvakrát. Ve čtvrtek 8. března a v úterý 20. března.
Premiér v demisi Babiš přitom o Murínovi mluví jako o bezpečnostním riziku a o nekompetentní osobě. „Pan Murín se zpronevěřil všemu, své instituci, kterou řídí, zákonu o služební kázni a služebnímu slibu,“ řekl premiér v demisi.
Babiš vede s Murínem spor už několik týdnů. GIBS už dřív oznámila, že premiér žádal ředitelovu rezignaci. Pokud by odstoupil do konce února, bylo by to prý „bez skandálu“. Murín rezignovat odmítl. V otevřeném dopise svým kolegům napsal, že k tomu nevidí žádný důvod. Psali jsme o tom zde.
Minulý týden Babiš oznámil, že hodlá Murína dočasně zprostit výkonu služby. Ze zákona o služebním poměru vyplývá, že člen bezpečnostního sboru může být zproštěn výkonu služby, pokud je podezřelý ze spáchání trestného činu, kázeňského přestupku nebo jednání, které má znaky přestupku. Kárné řízení kvůli přestupku začalo v pondělí, není veřejné.
Dále čtěte: Zeptejte se mých právníků. Babiš se chce zbavit Murína, ale s důvody má problém
Minulý týden spor vyvrcholil na jednání sněmovního bezpečnostního výboru, kde Babiš citoval z dokumentů státních zástupců, které byly vůči Murínovi kritické. Několik poslanců na protest proti způsobu Babišova vystupování na výboru jednání opustilo.
Kvůli Babišovi a Murínovi se má mimořádně sejít sněmovna
Babišovo hnutí ANO v úterý „zařízlo“ zařazení bodu na jednání Poslanecké sněmovny, v rámci kterého by Babiš měl kárné řízení s Murínem vysvětlit. Bod prosazoval předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Když nebyl schválen, oznámil Kalousek záměr svolat mimořádnou schůzi. K té potřebuje podpisy 40 poslanců. Opozice Babišovi vyčítá i to, že v roli premiéra bez důvěry a v demisi dělá personální změny. Kritika zaznívá i v kontextu toho, že Babiš je trestně stíhaný v kauze Čapí hnízdo.
„Řada z nás má velmi vážné podezření, že jde o snahu politicky ovlivnit nezávislou instituci,“ řekl na plénu Kalousek k Babišovým krokům vůči Murínovi. „Jsem přesvědčen, že současnou situaci kolem ředitele GIBS nemůže sněmovna přejít mlčení. Řada z nás má podezření, že tady dochází k mocenské zvůli v přímém přenosu. A sněmovna má kontrolní pravomoc vůči vládě. Pan premiér by nám to měl vysvětlit. Stejně tak by nám měl vysvětlit skandální výroky, že ředitel GIBS je ohrožením demokracie,“ uvedl pro Echo24 Kalousek.
Mimořádnou schůzi sněmovny ke snaze @AndrejBabis odvolat ředitele GIBS podpoří kromě nás ČSSD, KDU-ČSL a STAN. Proti jejímu konání je ANO, SPD, KSČM a ODS. Čekáme na stanovisko @PiratskaStrana, bez nich nebude ke svolání schůze dostatek hlasů.
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 20. března 2018
„Konec nezávislosti policie je blíže, než se na první pohled může zdát. Ne všichni si to bohužel uvědomují,“ komentoval dění okolo GIBS předseda ODS Petr Fiala na Twitteru.