VIDEO: Z přístavu v Bejrútu nezůstalo prakticky nic. Škody se odhadují jen obtížně
TRAGÉDIE V BEJRÚTU
Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce zraněných, se obyvatelé Bejrútu seznamují s rozsahem zkázy. Vyprošťovací práce pokračují a mnozí lidé stále pátrají po svých blízkých a žádají o pomoc na sociálních sítích. Z přístavu, kde k výbuchu došlo, dál stoupá kouř. Právě z přístavu prakticky nic nezůstalo, exploze jej téměř celý zničila.
Bezpečnostní složky přístav a okolí uzavřely a na místo přijely buldozery, které odklízejí trosky. Mladý muž prosil vojáky, aby mu umožnili vstoupit a hledat svého otce, který se od výbuchu pohřešuje. Následně byl poslán k úředníkovi, který si zapsal jeho údaje.
Vojáci a příslušníci civilní obrany mezitím ve vážně zasažené čtvrti Achrafía odklízeli trosky a pátrali po možných přeživších. Nejméně jeden muž tam byl podle AP zaklíněn v troskách spadlého domu. Dobrovolníci mu poskytovali kyslík, zatímco ostatní se mu snažili vyprostit nohu.
Beirut port, before and after. This is what happens when a terror organization runs roughshod over port authorities. To facilitate Hezbollah/Iran’s smuggling, things are not tracked. Things, like 2700+ tons of ammonia nitrate, then fall through the cracks. pic.twitter.com/5v4pQJbwzC
— Mike (@Doranimated) August 5, 2020
Minimálně 100 mrtvých
Hlavní ulice v centru města jsou plné trosek a poškozených aut. Podle libanonského Červeného kříže si neštěstí vyžádalo nejméně 100 mrtvých a 4000 zraněných. Představitel Červeného kříže George Kettaneh ale upozorňuje, že počty mrtvých mohou být vyšší.
Mnozí se stále pohřešují, jejich příbuzní na sociální sítích žádají o informace, které by mohly vést k jejich nalezení. Na Instagramu vznikla stránka s fotografiemi pohřešovaných, která má pomoci při pátrání. Rozhlasoví hlasatelé celou noc četli jména zraněných či pohřešovaných. Mnozí obyvatelé Bejrútu, jejichž domy byly poškozeny, se nastěhovali ke svým přátelům. Řada z nich si zranění podle AP ošetřila sama, protože nemocnice jsou přeplněné.
WATCH: Video captures smoke billowing, rubble and debris after the massive explosions at the port of Lebanon's capital Beirut. At least 100 people were killed and over 4,000 were injured in the blasts https://t.co/raTjWfPbEK pic.twitter.com/W8icmJhcG7
— CBS News (@CBSNews) August 5, 2020
Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí, kterou provázejí hromadné protesty. Nemocnice také čelí nárůstu pacientu s koronavirem. Panují proto obavy, že s příchodem zraněných do nemocnic se nemoc může začít více šířit.
another angle for the explosion in beirut#Beirut #Lebanon #بيروت_منكوبة#لبنان_منكوب #انفجار_المرفأ#انفجار_بيروت pic.twitter.com/4dKWB63Ssf
— Khaled (@khaledmasri153) August 5, 2020
Univerzitní nemocnice svatého Jiří, která patří k hlavním soukromým klinikám v Bejrútu a léčila pacienty s covidem-19, byla dnes kvůli vážnému poškození uzavřena. Tamní lékař AP sdělil, že exploze zabila 16 pacientů a rovněž zdravotníků, kteří tam pracovali, včetně čtyř zdravotních sester.
Bez střechy nad hlavou
Ministr vnitra Muhammad Fahmí uvedl, že výbuch patrně způsobila exploze více než 2700 tun dusičnanu amonného, který byl uložen ve skladu poté, co byl zkonfiskován z jedné obchodní lodi v roce 2014. Dusičnan amonný se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem také v pyrotechnice. Podle AP nejsou žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že výbuch byl výsledkem útoku. Agentura AP s odvoláním na videozáznamy napsala, že neštěstí patrně předcházel nedaleký požár, který zřejmě způsobil hlavní explozi, když zasáhl vedlejší budovu.
Výbuch připravil mnohé o střechu nad hlavou v době, kdy mnoho Libanonců ztratilo práci a životní úspory vzhledem k měnové krizi. Podle AP proto panují obavy z nárůstu množství lidí bez domova. Otázkou také je, jak bude zajištěn dovoz důležitého zboží, jelikož exploze zdevastovala klíčový přístav. Záběry z dronů podle AP zachytily zničená sila s obilím, jejichž obsah byl rozmetán po zemi sežehlé výbuchem. Podle libanonského ministerstva ekonomiky a obchodu ale země má dostatek obilí pro okamžitou potřebu a další hodlá dovézt.
Premiér Hasan Dijáb v televizním projevu požádal další země a přátele Libanonu o pomoc a aniž by komentoval příčinu neštěstí, prohlásil, že viníci budou postaveni před spravedlnost. Pomoc Libanonu již přislíbila řada zemí včetně České republiky.
Česká ambasáda kontaktovala všech 24 českých občanů v Libanonu, kteří se registrovali v databázi cestovatelů Drozd, samy se na ni obrátily další tři ženy. Všichni čeští občané jsou podle velvyslankyně v pořádku, pro jednu ženu hledají pracovníci velvyslanectví náhradní ubytování, protože její byt byl při explozi zničen. Froňková také doporučila českým občanům, aby Libanon opustili. Letiště v Bejrútu je podle ní stále v provozu a aerolinky Lufthansa nebo Turkish Airlines stále vypravují svá letadla.