O práci může kvůli koronaviru přijít každý druhý člověk na světě
NEZAMĚSTNANOST
Téměř polovina všech pracujících lidí na světě může přijít kvůli krizi způsobené novým koronavirem o své živobytí. Uvedla to Mezinárodní organizace práce (ILO). Podle analýzy této odborné organizace OSN se to týká až 1,6 miliardy lidí. Nejvíce jsou ohroženi lidé pracující v šedé ekonomice, ohroženo je i přes 400 milionů podniků, uvedla organizace na svém webu.
Podle ILO zasáhla epidemie nového koronaviru nejhůře pracovníky v šedé ekonomice, kterých je po světě kolem dvou miliard, protože často pracují v nejhůře zasažených sektorech a dopadají na ně zavedená opatření. Za první měsíc krize jim podle organizace spadl příjem v průměru až o 60 %, přitom v Africe a Severní i Jižní Americe jde až o 81 %, v Evropě pak 70 %. „Bez alternativních zdrojů příjmů nebudou mít tito lidé a jejich rodiny žádné prostředky k přežití," upozornila. Lidé pracující v šedé ekonomice podle ILO představují nejzranitelnější skupinu na trhu práce. Postrádají sociální zabezpečení či přístup ke kvalitní lékařské péči.
Na začátku měsíce odhadovala ILO, že pandemie nemoci covid-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 procenta, což odpovídá pracovní době 195 milionů lidí na plný úvazek. V současné analýze však již mluví o 10,5 %, což odpovídá 305 milionům pracovních míst na plný úvazek.
Po světě je podle organizace ohroženo také více než 436 milionů podniků, které se nachází v nejhůře zasažených sektorech ekonomiky. Podle ILO jde například o zhruba 232 milionů velkoobchodů i maloobchodů či 111 milionů podniků ve výrobním sektoru.
ILO vyzvalo k zavedení rychlých, cílených opatření k podpoře pracovníků i podniků, především těch menších. „Pro miliony pracovníků znamená žádný příjem žádné jídlo, žádná bezpečnost a žádná budoucnost. Miliony podniků po celém světě mohou sotva dýchat,“ uvedl uvedl šéf ILO Guy Ryder. „Pokud jim nepomůžeme teď, ty podniky prostě zmizí,“ dodal.