Spolu proti teroru. Policejní speciálové zahájili dosud nejrozsáhlejší cvičení v Evropě

mezinárodní policejní manévry

Spolu proti teroru. Policejní speciálové zahájili dosud nejrozsáhlejší cvičení v EvropěNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Speciální policejní jednotky napříč Evropou ve středu zahájily dosud nejrozsáhlejší nácvik společného postupu pro případ velkých teroristických útoků přesahujících hranice. Informovala o tom evropská policejní organizace Europol. Mezinárodního cvičení Atlas Common Challenge 2.0 se účastní 30 zemí včetně České republiky, která je zastoupena policejním Útvarem rychlého nasazení (URNA).

Speciální policejní síly chtějí těsněji spolupracovat a být údernější v boji proti terorismu a organizovanému zločinu. Za tím účelem zahájily protiteroristické cvičení na území sedmi zemí včetně Slovenska, kde se do společných akcí zapojila i URNA. V rámci cvičení se souběžně na různých místech odehrává sedm scénářů možných teroristických útoků.

Celkový počet 2800 členů speciálních jednotek má zasahovat v budovách, v metru, v autobuse, na lodích i v letadle a musí se vyrovnat i s chemickými, biologickými a jadernými hrozbami.

Několikadenní cvičení má prověřit policejní spolupráci, uvedl Europol sídlící v nizozemském Haagu. Europol zároveň podepsal s policejními jednotkami z 31 zemí Evropy dohodu o spolupráci.

Specialisté reagují například na modelovou situaci, kdy teroristé na Slovensku zajmou rukojmí při koncertu. Na dalších místech evropští policisté reagují například na fiktivní případy, kdy je v Baltském moři unesen trajekt a ve Varšavě exploduje bomba v metru.

Na nynějším mezinárodním cvičení má zastoupení i český policejní Útvar rychlého nasazení (URNA), který se kromě terorismu specializuje třeba na zásahy při únosech nebo proti zvláště nebezpečným pachatelům. Členové URNA se účastní cvičení na Slovensku, uvedla Policie ČR na svém facebooku.

Ve slovenském Komárně se cvičení Atlas Common Challenge 2.0 zúčastnilo více než 200 příslušníků speciálních jednotek ze šesti států, informoval server SME.sk.

"Terorismus a organizovaný zločin neznají hranic," řekla v Haagu ředitelka Europolu Catherine De Bolleová. Úzká spolupráce a koordinace speciálních jednotek jsou podle ní vzhledem ke zvýšenému ohrožení terorismem a organizovaným zločinem nezbytné.

Rakouský ministr Herbert Kickl, jehož země nyní předsedá Evropské unii, hovořil o "vyhlášení boje mezinárodnímu terorismu a organizovanému zločinu".

Speciální policejní jednotky v Evropě spolupracují už od teroristických útoků z 11. září 2001 na USA v rámci takzvaného sdružení Atlas, píše agentura DPA. Spolupráce se účastní všechny členské státy EU, Island, Norsko a Švýcarsko.

"Pokud bude Evropa zasažena velkým útokem, budeme připraveni," řekl šéf Atlasu Bernhard Treibenreif. Spolupráci je však podle něj třeba rozšířit. Například technicka a zvláštní jednotky mají být využívány nejen na národní úrovni, ale napříč kontinentem.

Sdružení Atlas nyní bude mít svou centrálu při Europolu. Díky tomu bude rychleji koordinováno nasazení, řekla De Bolleová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Putin opět pózuje nahoře bez. Nový kalendář s pánem Kremlu je ale střízlivější

Skripal měl Česku pomoci s odhalováním špionů. Ruští agenti ho sledovali i v Praze

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články