Svazky sovětské KGB tvrdí, že agentem byl i lotyšský expremiér a další významní Lotyši

KGB v Pobaltí

Svazky sovětské KGB tvrdí, že agentem byl i lotyšský expremiér a další významní LotyšiNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Dokumenty bývalé sovětské tajné policie KGB zveřejněné v pátek v Lotyšsku tvrdí, že k agentům a tajným spolupracovníkům obávaného bezpečnostního orgánu komunistického Sovětského svazu patřil mimo jiné bývalý lotyšský premiér, současný předseda nejvyššího soudu a také již zemřelý kardinál. Informovala o tom agentura AFP s připomínkou, že Lotyšsko na rozdíl od jiných postsovětských zemí dokázalo po opětovném získání nezávislosti v roce 1991 zabránit zničení archivů republikové pobočky KGB.

Lotyšský národní archiv po 25 letech legislativních a soudních bojů konečně publikoval údajně úplný seznam bývalých spolupracovníků zvláštních služeb Moskvy. Někteří z nich dodnes působí v politice anebo jsou aktivní v podnikatelské sféře.

Mezi bývalé spolupracovníky KGB podle tohoto seznamu patří Ivars Godmanis, který byl dvakrát předsedou lotyšské vlády. Nejprve počátkem devadesátých let a podruhé mezi lety 2007 a 2009. Poté byl poslancem Evropského parlamentu a v současné době je členem správní rady přední lotyšské farmaceutické firmy.

Mezi významnými osobami ve svazcích sovětské KGB jsou i nynější předseda lotyšského nejvyššího soudu Ivars Bickovics, bývalý katolický kardinál Julijans Vaivods, který zemřel v roce 1990, někdejší šéf lotyšské diplomacie Georgs Andrejevs a rovněž rižský metropolita pravoslavné církve Aleksandrs Kudrjashovs. Ten byl zverbován ještě v 80. letech, kdy si přivydělával jako barman, a později, již jako vysoce postavený prelát, svěřil správu restituovaných církevních nemovitostí svému někdejšímu řídícímu důstojníkovi, poznamenal server Kompromat.lv s odvoláním na zveřejněné dokumenty. Pravoslavná církev v Lotyšsku je podřízena moskevskému patriarchátu.

"Seznam spolupracovníků ukazuje, že KGB získávala kontakty ve všech profesních sférách a všech věkových skupinách," poznamenal lotyšský politolog Didzis Senbergs na zpravodajském portálu Pietiek.com.

Z archivních dokumentů vyplývá, že mezi lety 1953 až počátkem 90. let naverbovala KGB v Lotyšsku kolem 24.000 spolupracovníků a agentů.

"Předpokládá se, že nejcennější část archivu (lotyšské KGB) byla na začátku 90. let převezena do Moskvy," poznamenal server Newsru.com.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Provokace? Moskva pojmenovala náměstí po špionu Kimu Philbym

V Německu byla nalezena Putinova průkazka Stasi

Lotyšský národní archiv se ke zveřejnění dokumentů bývalé sovětské tajné policie KGB včetně kartotéky agentů a tajných spolupracovníků odhodlal na základě čtyři roky starého rozhodnutí parlamentu a navzdory varování skeptiků a pracovníků kontrarozvědky.

Úřady v předstihu upozornily, že dokumenty budou v originální podobě, tedy z velké části v ruštině a navíc psané rukou. Zveřejněny měly být i údaje o osobách, které KGB plánovala zverbovat, jakož i seznam pracovníků lotyšské republikové odbočky sovětské KGB.

V příštím roce chce lotyšská archivní služba publikovat další podobné dokumenty, například osobní složky agentů, s nimiž KGB ukončila spolupráci, nebo jejichž získání pro tajnou spolupráci se nezdařilo. K dispozici mají být i informace o některých tajných operacích.

Zveřejnění svazků vyvolává v Lotyšsku nejednoznačnou reakci. Podle kontrarozvědky SAB budou mít na informacích zájem hlavně nepřátelé Lotyšska a celá akce jen vyvolá nedůvěru v práci tajných služeb.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články