Nechutné, reaguje europoslankyně Hohlmeierová na Babišovu urážku

Výbor EP v Praze

Nechutné, reaguje europoslankyně Hohlmeierová na Babišovu urážkuROZHOVOR 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Třídenní mise europoslanců v Praze skončila stanoviskem, že Česko neumí u žadatelů o dotace odhalit střet zájmů. Vzápětí na delegaci poslanců pod vedením Moniky Hohlmeierové (CSU) reagoval premiér Andrej Babiš (ANO), jehož střet zájmů vyšetřuje Evropská komise. České členy delegace i Hohlmeierovou urazil. Čeští europoslanci jsou prý vlastizrádci, o předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu předseda vlády řekl, že je „totálně pomatená“. V rozhovoru pro Echo24 europoslankyně reaguje mj. i na Babišova slova: „Mojí snahou je pracovat s fakty a nedotýkat se osobně jiných politiků. To je nechutné.“

S čím z Prahy odjíždíte?

Především s tím, že podle našeho názoru zde chybí systém, který by identifikoval zda žadatel o dotaci není ve střetu zájmů. To je odhalená slabost. Na druhou stranu jsme se setkali s lidmi, kteří jsou oddaní své práci. To je pozitivní.

Na tiskovce před odletem jste říkala, že máte další otázky. Jaké jste měla na mysli?

Máme jich mnoho. Týkají se právě absence jasného systému, který by střet zájmů identifikoval. Další dotazy se týkají distribuce dotací. Slyšeli jsme totiž, že evropské dotace v oblasti zemědělství jdou především velkým zemědělským holdingům. Musíme tedy vést diskuzi o férovosti distribuce dotací.

Co bude nyní následovat?

Z Prahy si odvážíme obrovské množství informací. Teď bude na čase je analyzovat. To se bude dít v příštích týdnech. Návštěva Prahy zdaleka není konec, vlastně jsme teprve začali. Máme hodně poznatků o systému udělování dotací, o administrativě dotací, o svobodě médií. Budeme znovu mluvit s některými lidmi, které jsme potkali. Naše zjištění můžeme poté předat odpovědným orgánům, jako je Evropská komise.

Můžete být konkrétní? O čem chcete znovu jednat?

Budeme pokračovat například v oblasti zemědělských dotací debatou se zemědělci.

Premiér o vás řekl, že jste „totálně pomatená a nerozumíte dotacím“. Můžete na to reagovat?

Více než jedenáct let pracuji v Evropském parlamentu. Byla jsem schopná vést úspěšně jednání o rozpočtu pro rok 2020 mezi pěti poslaneckými kluby a všemi členskými státy EU (Hohlmeierová byla v europarlamentu hlavní zpravodajka rozpočtu EU pro příští rok – pozn. red.). To je moje reakce. Mojí snahou je pracovat s fakty a nedotýkat se osobně jiných politiků. To je nechutné.

Skupina poslanců do ČR dorazila zjišťovat fakta o údajném střetu zájmů premiéra Babiše. Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy Babiš stále má vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možným premiérovým střetem zájmů se zabýval i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš v minulosti obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl a označil ho za politickou záležitost.

Dále čtěte:

Babiš to přehnal, chodí mi výhrůžky smrtí, říká europoslanec Zdechovský

Návrat do Čapího hnízda

Europoslanci: Odjíždíme s více otázkami, ČR nemá systém, který by odhalil střet zájmů

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články